"Dokud jsem jedla bez ohledu na krevní skupiny, nebylo mi často dobře. Nebylo to přitom tím, že bych nejedla zdravě - to ano, ale třeba po celozrnném pečivu mi bylo těžko a trápilo mě nadýmání," líčí Kristýna, které dietě podle krevních skupin věří takřka bezmezně. Nejdříve vypustila pečivo úplně, ale časem jí přece jen občas chybělo, a tak si občas dopřeje bílé. Tak trochu navzdory zásadám zdravé výživy, jenže: je mi po něm skvěle a jelikož je to jen občas, rozhodně si to nevyčítám." 

Jak došla k takovému závěru? Začala se na doporučení své tchyně zajímat o dietu dle krevních skupin - zprvu právě kvůli zdravotním problémům. Zjistila si, že je krevní skupina B a té skutečně dle tvůrce této dietní teorie - Američana Petera J. D'Adama  -  celozrnné pečivo ani za mák nesvědčí. Nakonec začala díky dietě podle krevních skupin i hubnout. "To ale nepřičítám výživě podle krevních skupin, ale čistě tomu, že jsem začala více přemýšlet o tom, co jím, a snáz si rozmluvím něco, co není zrovna dvakrát zdravé,"  říká mladá žena. 

A přiznává, že dieta má jednu velkou nevýhodu - plánování jídelníčku zabere čas.

Co vlastně o dietě podle krevních skupin soudí lékaři? I ti potvrzují, že skutečně velmi záleží na tom, co člověk jí a že to má přímý vliv na zdravotní stavy. A shodnou se taky v tom, že každému svědčí něco jiného - méně zřejmé je však podle nich spojení právě s krevními skupinami. 

Například dietolog Vojtěch Hainer před časem dietu podle krevních skupin označil za nesmysl, ale souhlasí s tím, že i její dodržování může lidem prospět - právě proto, že víc přemýšlí o tom, co jedí. Tak jak to ostatně potvrdila sama Kristýna.

 

Nakonec rychlý přehled, co by kdo měl jíst:

0 - původně jde o lovce a svědčí jim tedy maso, včetně červeného hovězího, dále ořechy, neublíží jim ani drůbeží, naopak se pro ně nehodí vepřové, jogurty nebo sýry

A  - pěstitelé, v zásadě by měli mít sklon k vegetariánství. Hodí se pro ně sladkovodní ryby, žitná a rýžová mouka, neublíží jim žitný chléb, ořechy, kuře, ale vystříhat by se měli většiny masa, másla, minerálek, banánů a dalšího sladkého ovoce.

B - kočovníci, kterým svědčí zelenina, jako je květák nebo petržel, zvěřina, zelí, jogurty, neublíží jim bílá mouka, hovězí či sýry, ale nehodí se pro ně žitný nebo vícezrnný chléb či kuřata

AB - nejvzácnější krevní skupina záhadného původu; lidem, kteří ji mají, dělá dobře krůtí maso, králík, jogurty, brambory, káva nebo česnek, mohou i sladkovodní ryby, ořechy či celozrnnýc hléb, ale už by si neměli dopřávat kuřecí, máslo, plnotučné mléko...

O dietě podle krevních skupin jsme tu již psali. Pokud vás zajímá co, podívejte se SEM
Dočtete se o tom, kde měly jednotlivé krevní skupiny vzniknout a co je pro ně charakteristické a jaké zdravotní potíže je mohou trápit. 

Jaký jídelníček komu svědčí se píše tady:

Skupina  0

Skupina A

Skupiny B, AB

.