K tomu, abychom zhubli, potřebujeme snížit energetický příjem a zvýšit výdej. To ví každý. Ovšem pokud budeme tělo „trápit“ nepřiměřenou dietou, nebudeme už mít energii potřebnou k výkonu na trénincích a jediné, na co budeme myslet, bude jídlo. Navíc se také může stát, že tělo bude kvůli dlouhodobému kalorickému deficitu přijatou energii šetřit a pokud se přidají další faktory, jako nedostatek spánku, dlouhodobý stres nebo špatná střevní mikroflóra, požadované číslo na váze stejně neuvidíme.

Kromě výše zmíněného zpomalení metabolismu má ale nesoulad mezi přijatou a vydanou energií další negativní dopady na naše zdraví.

64ef1fa0c0e8dblobid0.png
Foto: Shutterstock

Snížená chuť na sex a absence menstruace

Klesá mimo jiné koncentrace pohlavních hormonů (tedy testosteronu u mužů a estrogenu u žen), což má za následek sníženou chuť na sex nebo nepravidelnou či dokonce zcela vymizelou menstruaci.

Větší chutě na nezdravá jídla

Čím méně hodnotný a výživný chod, tím větší je po něm chuť na něco sladkého, slaného nebo tučného. Opět za to mohou hormony a tentokrát konkrétně hormon hladu ghrelin, jehož koncentrace je touto dobou zvýšena.

Vyšší náchylnost k nemoci

Kromě toho, že naše tělo šetří energií, co se dá, chybí mu také různé mikroživiny, které by právě poskytla bohatá strava (selen, zinek, vitaminy, …).

Vypadávání vlasů a špatná kvalita nehtů

Nedostatek živin spojený s dietou má za následek například také vypadávání vlasů. Pro správný růst vlasů je totiž klíčový dostatek železa, zinku, esenciálních mastných kyselin a bílkovin. 

Zdroj info: aktinhealthlinehealthline2sciencedirectgymbeamgrizzlygearhealthcentral

Čtěte také: 

Reklama