Člověk začíná stárnout vlastně už v momentě, kdy se narodil, ačkoli dlouhá léta to tak samozřejmě nevypadá a není také třeba se přibývajícím rokům nijak aktivně bránit. Na druhou stranu ale není ideální nechávat boj se stárnutím až na dobu, kdy to bude akutní. Nejde totiž ani tak o vzhled, ale zejména o opotřebovávání organismu, které se vzhledem nakonec také souvisí. "Ideální je začít bojovat se stárnutím již v rané dospělosti," radí lékařka Monika Golková, prezidentka Asociace medicíny proti stárnutí, která nedávno vznikla. Medicíně zabývající se komplexně a do velké míry preventivně procesem stárnutí se říká také anti-aging medicína.
Proces stárnutí je závislý zčásti na genetických faktorech a zčásti na tom, jakým způsobem sami o sebe během života pečujeme, je jasné, že dobrou polovinu nástrojů dlouhověkosti máme sami ve svých rukou. Pozor, není řeč o žádných plastikách a předražené kosmetice. Dnes se nebudeme bavit ani o stresu a nedostatku odpočinku či nadváze, které rovněž nikomu život neprodlužují.
Ale slyšela jste někdy o nepříteli zvaném tichý zánět? O něčem, co nebolí a o čem dost možná ani nevíme, avšak naše tělo s tím dlouhá léta skrytě a dost často i marně bojuje a potřebuje k tomu síly, které mu pak jinde chybí?
Tichý zánět bývá velmi často za problémy, které trápí nemálo lidí: jsme unavení, nevýkonní, leckdy i podráždění a depresivní a také vrásky se nám tvoří rychleji. Tělu rovněž ubývají zásoby vitaminu C, který je v roli bojovníka proti zánětu nepostradatelný. Je navíc potřeba i pro obecné posilování imunity, zvláště v zimním období a v podobném inverzním období, jako je to nynější. Právě vinou tichého zánětu bývá náš organismus příliš unavený na to, aby si poradil s jinak docela obyčejnými starostmi. A vzniká bludný kruh, který může vyústit až v chronická onemocnění.
„Tichý zánět se často neprojevuje bolestí, ale můžeme ho zachytit a měřit,“ říká lékařka Monika Golková. Zároveň doporučuje následující protizánětlivou dietu: „Anti-aging medicína usiluje o redukci tichého zánětu a o hormonální rovnováhu. Základem protizánětlivé diety je v prvé řadě zelenina. Následuje ovoce, bílkoviny s nízkým obsahem tuku, polynenasycené mastné kyseliny, jako je olivový olej a rybí tuk, a v neposlední řadě celozrnné pečivo.“ Jde tedy o dietu podobnou té racionální, která nám může pomoci třeba zhubnout nebo se udržovat v lepší kondici. Avšak vědomí, že díky ní lze i pomaleji stárnout, ji činí ještě o něco lákavější.
O tichém zánětu se hodně diskutovalo například v závěru loňského roku na konferenci o medicíně proti stárnutí, která se konala v zámořském Las Vegas. Lze ho zjistit třeba pomocí vyšetření zvaneho CRP, při kterém se v malé kapce krve detekují markery typické právě pro nějaký v těle probíhající zánět. Potřebný přístroj už má k dispozici i několik set zdejších praktiků, kteří s jeho pomocí rozhodují o vhodnosti nasazení antibiotik - tam však jde většinou o vyšetření v případě zjevných potíží, o nichž se pouze neví, zda jsou vyvolány bakteriemi či viry. V případě tichého zánětu je lepší složitější vyšetření zaměřující se na obsah jistých kyselin v těle, to však zatím umí provést málokdo.
Nový komentář
Komentáře
No nepřijde mi, že by se CRP dělal nějak běžně, když se člověk "necítí dobře". Ale asi jak kde. navíc mám pocit, že na něho všechny pojišŤovny ani nepřispívají.
CRP není vyšetření, CRP je zkratka pro c-reaktivní protein, což je právě ten marker zánětu.
Když začne podzim začnu brát echinaceu v kapkách pro zvýšení imunity a dvakrát za zimu si udělám letkvar ze tří citronů,sedmi deka česneku a dvou litrů převařené vody,vyluhuju a piju každý den štamprdli ráno a večer využívám a udělám přestávku a cítím se výborně.Horší byla únava která byla od štítné žlázy než na to přišli.