Chystáte si opět scénář, jak budete držet dietu? Zadržte. Dieta totiž kazí radost ze života a většinou je na nic. Vědci, kteří se dietami a jejich účinky zabývají, přišli s tím, že po dietě zákonitě naberete kila zpátky, a navíc si můžete vážně poškodit zdraví.

U většiny lidí dieta nefunguje, a navíc pro ně znamená vážné zdravotní riziko. Shozená kila přiberou zpátky dvě třetiny lidí. Diety navíc zvyšují riziko infarktu, mrtvice a cukrovky. Většina lidí je po dietě¨ještě více obézní, než byli před ní.

Lékaři na základě několika pokusů a studií zjistili, že diety prostě nefungují. Zátěž z opakovaného nabírání a opětovného hubnutí je taková, že by lidé udělali lépe, kdyby se do diet nepouštěli raději vůbec. Váha by zůstala stejná a jejich tělo by netrpělo zátěží ze střídání hmotnosti.

Lidé se většinou uchýlí k dietě, která je zrovna světově známá nebo kterou používala známá osobnost. Mezi takové patří například dieta nízkouhlovodanová, vysokoproteinová Atkinsova dieta a dieta podle glykemického indexu, která je bohatá na pomalu spalované uhlovodany z celozrnných potravin.

Hubnoucí lidé ale nakonec váží většinou ještě víc než předtím. Výzkumy amerických lékařů prokázaly, že dvě třetiny lidí během čtyř až pěti let přibraly všechna shozená kila - a ještě něco navíc. Polovina z nich pak byla ještě o skoro 5 kilo těžší.                                       

Podle studie, publikované v odborném časopise American Psychologist, diety významně poškozují zdraví. Způsobují zdvojnásobení počtu onemocnění srdce včetně infarktu, a zvyšují tak pravděpodobnost předčasného úmrtí. Jojo efekt vede také k mrtvici a diabetu a ničí imunitní systém, takže organismus snadno podléhá všemožným infekcím.       

Místo diet se tedy spíše doporučuje vyvážená strava v kombinaci s pravidelným cvičením. Fyzická aktivita je totiž klíčovým faktorem, který vede k trvalé ztrátě váhy.
Soutěž: útlost

Pokud jste již zkoušeli zhubnout, ale nešlo to, či jen na chvíli, nebojte se a zkuste nějaký promyšlený program s počítáním kJ a přísným dohledem profesionálů a Vašich přátel. I na internetu lze tyto programy za nízkou částku naleznout. Popřípadě si pořiďte osobního dietologa, ale tam už jsou ceny opravdu vyšší. Uvidíte, že Vám vše půjde lépe!

U kolika lidí dieta nezabere?
Jaká rizika diety zvyšují?
Proč lékaři diety nedoporučují?

Výsledky kvízu a rady, které Vám už konečně pomohou, naleznete na www.doformy.cz/kviz187

Reklama