Diastáza neboli rozestup břišních svalů je nejčastějším problémem žen po porodu. A dokáže pěkně potrápit. A tak jsme si jí „podívaly na kloub“ a konzultovaly s odbornicí v oblasti individuálního cvičení Evou Znamenáčkovou.

Břišní svaly a elasticita břišní stěny se za normálních okolností vrátí do původního stavu do 6 - 8 týdnů po porodu. Vystouplé a povislé břicho však naznačuje, že něco není v pořádku.

Za vznikem diastázy může být hned několik faktorů – genetika, kvalita pojivových tkání, prenatální vývoj. Ale také může vznikat nevhodným tréninkem a cvičením. Nejtypičtější jsou příliš často opakované sklapovačky a sedy lehy, které pak přetěžují přímý břišní sval. A v neposlední řadě dlouhodobé zvýšení nitrobřišního tlaku z důvodu obezity nebo těhotenství.

stomach

Proč je diastáza problém?

Kromě toho, že se nejedná o příliš lichotivou část těla (pupík a bříško nevypadá vůbec dobře), diastáza si s sebou nese i spoustu zdravotních potíží. Dojde-li k rozestupu, automaticky se tím oslabí opěrný systém pro záda a orgány. To vede k častým bolestem zad a problémům s páteří. Diastáza představuje také riziko vzniku pupeční kýly, trávicích a střevních problémů a problémů s pánevním dnem.

Jak se diastáza pozná?

Zdali máte rozestup břišínch svalů, poznáte velmi snadno. Lehněte si na záda, pokrčte nohy, zvedněte hlavu a ramena jako dosedu lehu. Když položíte prsty kousek nad nebo pod pupík a ucítíte měkkou část ohraničenou ze stran tvrdými stěnami právě kontrahovaného přímého břišního svalu, máte rozestup. Pokud je diastáza výraznější, dochází v této poloze i k vyklenutí tohoto prostoru nahoru a vaše bříško vypadá jako stříška.

Jak diastázu řešit?

Rozestup nelze zcela odstranit, ale je možné ji alespoň částečně zmírnit. Úprava diastázy by měla být komplexní. Dále je třeba naučit se břišní svaly zapojovat správně automaticky jak při cílených cvicích, tak i u dalších aktivit.

  • při cvičení je vhodné využívat čas od času stahovací pás (zejména v situacích, kdy by mohlo docházet k opětovnému navyšování nitrobřišního tlaku).
  • upravte svůj jídelníček a přejděte na zdravou  a vyváženou stravu
  • vyzkoušejte TuplerTechnique program (Eva Znamenáčková ze studia Pilates & Harmony dodává: „Necvičila bych ale sama, vždy pod dohledem zkušené osoby, protože nejdůležitější je to, co zkušený instruktor / fyzioterapeut vidí a jak maminku instruuje a opravuje.“)

„Jednozačně doporučuji svěřit se do rukou zkušeného fyzioterapeuta nebo instruktora, který má kurz na cvičení žen po porodu. Pilates cvičení na strojích je na to velice vhodnou metodou. Je potřeba se naučit správně dýchat a udržovat správné postavení pánve, páteře a hrudníku. Pak začít posilovat příčný břišní sval (transversus abdominis), vnitřní šikmý břišní sval (internal oblique) a pánevní dno. Zejména první lekce cvičení se odehrávají vleže, aby se nepřetěžovala páteř a nevytvářel se nitrobřišní tlak. Cviky jsou velmi detailní a velmi se dbá na jejich pečlivé, uvědomělé provedení. Proto je prakticky nemožné cviky cvičit podle internetových návodů sama, bez kontroly zkušeného instruktora, který pozoruje maminku při cvičení a podle toho upravuje cvičení a maminku po celou dobu cvičení vede ke správnému provedení cviků,“ říká Eva Znamenáčková.  

„Cvičení po porodu není jen o řešení diastázy. Je to zejména o znovuuvědomění si těch částí těla, které byly zejména několik posledních měsíců těhotenství málo pohyblivé a žena ztratila jejich citlivost (břicho, bederní páteř, pánevní dno a dech). Dále je to o opětovném správném nastavení postavení pánve a páteře, rozhýbání spojení pánve a bederní páteře, rozhýbání všech obratlů páteře, zpevnění core a správném dýchání. Kvalitní cvičení pilates na strojích, dokáže dostat maminku za půl roku do skvělé formy tak, aby vypadala jako před porodem a mohla se bezpečně starat o své rostoucí miminko (zpevnění core, posílení ramen, protahování nohou, flexibilita celé páteře).

Maminka by se cvičením měla vždy počkat 6 neděl (po císařském řezu 3 měsíce), poradit se s lékařem a zajistit si u něj potvrzení, že může cvičit. Najít si kvalitního odborníka a jít na cvičení zaměřené přímo pro ženy po porodu nebo na řešení diastázy, nejlépe individuální hodinu. Nepřehánět cvičení, dát tomu čas, cvičit trpělivě, přiměřeně aktuálnímu fyzickému stavu, několikrát týdně,“ radí Eva.

Co rozhodně nedělat při diastáze?

  • lehy/sedy, sklapovačky, zvedání nohou, výdrž v prkně
  • skupinové pilates ve velkých skupinách a bez konkrétního zaměření na poporodní cvičení nebo cvičení na diastázu

Nezapomeňte si přečíst: