Paní Leila přišla se svou rodinou z válkou rozvrácené Sýrie před pěti lety. Její muž sem jezdil za prací, proto zde přirozeně hledali útočiště. Rodina žije v nuzném slumu na předměstí Bejrútu, kde za pronajatou místnost platí dvě stě dolarů měsíčně. Leilin manžel bere jakoukoliv práci, kterou dostane, ale situace je těžká, hlubokou ekonomickou krizi loni posílila pandemie a srpnový výbuch v bejrútském přístavu. Peníze, které vydělá, sotva stačí na nejnuznější potravu a pleny pro nejmladší dítě. Rodin, jako je Leilina, v Bejrútu přibývá.

Čísla a fakta
10 let války v Sýrii
6,2 mil. lidí opustilo své domovy
5,3 mil. lidí odešlo do sousedních států
2,1 milionů syrských dětí nechodí do školy
Libanon a syrští uprchlíci
1,5 mil. lidí přišlo ze Sýrie
53 % jsou děti pod 18 let
73 % žije pod hranicí chudoby
55 % domácností má méně než 2,9 dolaru na hlavu na den
31 % dětí ve věku 6-14 nechodí do školy
78 % dětí ve věku 15–18 nechodí do školy
zdroj: UNHCR

„Současná situace zvyšuje podíl těch, kteří žijí pro Středoevropana v těžko představitelné chudobě. Tu často provází další problémové jevy – chybějící školní docházka dětí, dětská práce, zdravotní potíže z nekvalitní stravy či předčasné vdávání dívek,“ říká Erik Siegl vedoucí zahraničních humanitárních projektů Diakonie ČCE, které v Libanonu podporuje také Ministerstvo zahraničí.

Je tu však také viditelná stopa české pomoci. Leila se s těžké chvíli obrátila na komunitní centrum Tahaddi, kde díky Diakonii dostala každý měsíc poukázky na jídlo v hodnotě 80 dolarů, kojeneckou výživu a pleny.

Starší Leilin syn může za běžných okolností navštěvovat školu podporovanou Diakonií. V přeplněných libanonských státních školách pro něj místo nebylo, překážkou jsou i dva zameškané roky, kdy kvůli válce doma nechodil do školy. Kvůli pandemii je komunitní škola uzavřená, ale učitelé se snaží děti vzdělávat na dálku.

„Vyučujeme děti přes whatsapp na mobilním telefonu, který většina rodin má. Kromě toho rodiny pravidelně navštěvujeme a podporujeme ženy, aby se se svými dětmi učili,“ říká Catherine Mourtada vedoucí vzdělávacího centra a dodává: „Díky Diakonii jsme mohli loni také pořídit malé stolky, aby děti nepsaly doma na zemi. A levné tablety, které dětem na výuku půjčujeme.“

Právě pro toto vzdělávací centrum je určen i letošní výtěžek Postní sbírky Diakonie, která probíhá každoročně 40 dní před Velikonoci. Kromě školy podpoří i komunitní centrum pro děti v předškolním věku, kterým poskytne prostor pro hry a rozvoj a pomůže se připravit na regulérní školní docházku. Přispět do sbírky lidé mohou prostřednictvím stránek www.postnise.cz. K podpoře Postní sbírky se letos nezištně přidala řada známých osobností. Své jméno připojil například dlouholetý člen evangelické církve, herec, výtvarník a architekt David Vávra, dále Dana Morávková, Vlastina Svátková, Andrea Růžičková, Jana Bernášková, Daniela Pisařovicová, Lenka Zahradnická, Radim Fiala a David Gránský. Ti všichni na sociálních sítích vyzývají po heslem #postnise veřejnost k zapojení do sbírky. Svůj originální vklad přidal také šéfkuchař a majitel restaurace Sůl a řepa Pavel Drdel, který pro dárce jako odměnu sestavil e-book s recepty na postní jídla, která využívají sezónní lokální suroviny.

O Diakonii ČCE: Pomoc má mnoho tváří

Diakonie pomáhá lidem v těžkých situacích, kdy už jim nebo jejich nejbližším docházejí síly. Diakonie patří k nejvýznamnějším poskytovatelům sociálních služeb, pomáhá seniorům, dětem i dospělým s postižením a lidem v různých životních krizích. Diakonie se věnuje také humanitární a rozvojové práci v zahraničí.

Více informací:
Ivana Dingová
Vedoucí komunikace a fundraisingu
Diakonie ČCE, Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Tel.: 731621439, e-mail dingova@diakoniespolu.cz www.diakoniespolu.cz www.postnisbirka.cz  www.postnise.cz

Reklama