5b5700dd092dbobrazek.png
1.       Psychika hraje velmi důležitou roli

Soustřeďte se na sebe a na to, abyste tuto situaci přijala, jejím popíráním nic nezměníte. Až na to budete připravená, zkuste o tom promluvit s ostatními. Vaši blízcí pro vás mohou být neocenitelnou podporou. A nejen ti. V tomto stavu není ostuda vyhledání pomoci odborníka. „Psychoterapie je plně hrazena zdravotní pojišťovnou a nemocným ženám pomáhá vyrovnat se s diagnózou. V této fázi se žena může stáhnout do sebe. Důležité je nebát se o všem mluvit se svými blízkými, protože i pro ně je život za této situace nový a neznámý,“ říká Adámková, ředitelka organizace ONKO Unie, která podporuje pacienty s onkologickou diagnózou a snaží se zlepšovat kvalitu jejich života. Upozorňuje zároveň na to, že takto kvalifikovaných odborníků je málo a není jednoduché najít nějakého vhodného najít ze dne na den. Proto toto řešení nenechávejte na poslední chvíli.

2.       Nevíte si rady? Zkonzultujte Váš stav s dalším odborníkem.

Pokud si nejste jistá, že navržená léčba je pro vás ta nejlepší, poraďte se s dalším odborníkem. Kromě operace a chemoterapie je využívána také radioterapie, biologická léčba a další inovativní postupy, které mají velmi pozitivní vliv na prožívání období během léčby, a to i při metastatickém onemocnění. V případě některých léčebných metod existují i překážky bránící jejich získání, nebojte se proto zeptat více lékařů.  Každá pacientka má právo požádat o konzultaci druhého lékaře, kterého si sama nebo na doporučení vybere. „Díky vhodné terapii lze dostat nádor pod kontrolu, prodloužit život i zlepšit jeho kvalitu. Zásluhou pokroku v medicíně se z metastatické rakoviny prsu stává chronické onemocnění podobně jako například cukrovka,“ zdůrazňuje Adámková.

3.       Během léčby nepřestávejte žít svůj život.

U léčby metastaticky nemocných žen je nejdůležitějším cílem dostat nádor pod kontrolu a žít kvalitní život. „Kvalitou života rozumíme schopnost užívat si našeho bytí a mít uspokojivé mezilidské vztahy. Přitom platí, že vyrovnaný, harmonický člověk prožívá spokojenější život,“ upozorňuje Adámková. Proto si plňte svá tajná přání a touhy. Udělejte něco, co jste si vždycky přála. Každým dnem se těšte z něčeho hezkého.

4.       Jak se postavit depresím a únavě?

Co dělat, když se objeví depresivní nálady a silná únava, která bývá jedním z následků nemoci?

  • Dopřejte si pravidelný tělesný pohyb, který pomáhá i během léčby – např. chůze, jízda na kole, plavání. Velmi doporučená je také Severská schůze (Nordic Walking).
  • Zkoušejte, jaké potraviny vám dělají dobře a ty vyhledávejte. Většina odborníků doporučuje zdravý životní styl a s ním čerstvé ovoce a zeleninu. Někomu ale pomáhá při chemoterapii například pití kolových nápojů s bublinkami. Každý je prostě jiný.
  • Nepřestávejte dělat věci, které vás bavily. Věnujte se svým koníčkům.
  • Snažte se mezi léčbou udržovat co nejvíce denní režim, na který jste byly zvyklé doposud. Pokuste se i nadále věnovat čas každodenním povinnostem. Má to smysl.
  • Nebojte se zajít na psychoterapii a věřte navržené terapii, která vám může váš stav usnadnit.

Uložit

Uložit

Reklama