Cukrovka je onemocnění, které se nevyhýbá ani zvířatům. Mnoho majitelů si neuvědomuje, že i domácí zvíře může postihnout cukrovka. Proto je dobré být na pozoru, zvlášť, když je váš domácí mazlíček v pokročilém věku. I když se tato choroba nedá úplně vyléčit, správnou a dlouhodobou péčí, kterou předejdete zdravotním komplikacím jako je slepota nebo svalová slabost, dopřejete svému psovi či kočce šťastný a aktivní život.

Co je diabetes mellitus? Jak se projevuje u psa či kočky?

karsivan

Diabetes mellitus je odborný název pro cukrovku – onemocnění způsobené nedostatkem inzulínu. Tento stav ovlivňuje hladinu glukózy (cukru) v krvi Vašeho psa nebo kočky. Glukóza se dostává do těla vašeho zvířete v potravě, která se v trávicí soustavě rozštěpí na menší částice, které pak organismus využívá jako zdroj energie a jako stavební látky. Glukóza je jednou z těchto složek a důležitým zdrojem energie.

Glukóza se ze střev absorbuje do krevního řečiště, odkud se dostává k buňkám v celém těle. K tomu, aby buňky mohly glukózu získat, je nezbytný inzulín. Inzulín se tvoří  ve slinivce v množství, které závisí na koncetraci glukózy v krvi. Na rozdíl od zvířat s cukrovkou produkují zdravá zvířata inzulín lehce. Při diabetes mellitus se v krevním řečišti hromadí glukóza.

Je cukrovka u mého čtyřnohého miláčka stejná jako u lidí?

Podmínky jsou velmi podobné a váš veterinář použije léčbu, vybavení i monitoring velmi podobný tomu, který se používá u lidí.

Stejně jako u diabetiků existují i u domácích zvířat dva typy cukrovky. U prvního typu tělo není schopno vstřebávat glukózu z krve díky nedostatečné tvorbě inzulínu ve slinivce. U druhého typu tělo neumí  využít inzulín, který se vytváří v dostatečném množství. Bez dostatečného množství inzulínu není tělo schopné přetvářet cukry přijaté potravou, což způsobuje hromadění cukruv krevním řečišti. Když se v krvi nahromadí příliš mnoho cukru, snaží se jej tělo zbavit filtrováním v ledvinách do moči, což však vede k mírným, ale i těžkým až neléčitelným příznakům.

Jak častý je výskyt cukrovky u psů a koček?

Diabetes mellitus se u psů a koček vyskytuje ve frekvenci 1:100 až 1:500. Dle odborníků je však toto onemocnění na vzestupu.

karsivan

Může diabetes mellitus způsobovat i jiné zdravotní komplikace?

Ano. U psů a koček se může rozvinout celá řada dalších zdravotních komplikací, zejména u dlouhodobě neléčeného onemocnění.

U psů je nejčastější zdravotní komplikací šedý zákal rohovky, který může skončit oslepnutím.

U koček je častou komplikací slabost zadních končetin. Opakovaně vysoká koncentrace glukózy v krvi může způsobit poškození nervu, který vede ke slabosti a atrofii svalů.

Ovlivní cukrovka  délku života mého psa nebo kočky?

V současnosti se díky účinné terapii a monitorování dožívají psi i kočky stejného věku  jako zdravá zvířata .

Časná diagnóza a vhodná léba umožňují nemocným zvířatům žít kvalitní a plnohodnotný život.

Patří má kočka nebo pes do rizikové skupiny pro vznik cukrovky?

V současnosti byla cukrovka diagnostikována u psů a koček různého věku, pohlaví i plemen. Některá  zvířata mají však větší pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Rizikové faktory u psů:

 • Věk (psi středního a vyššího věku trpí častěji tímto onemocněním)
 • Nekastrované feny
 • Genetika
 • Obezita
 • Plemenná příslušnost

Rizikové faktory u koček:

 • Věk (onemocnění postihuje spíše starší kočky)
 • Kastrovaní kocouři
 • Genetika
 • Jiné inzulín - rezistentní onemocnění, jako například chronická pankreatitída (zánět slinivky) nebo hyperthyroidismus (nadprodukce hormonů štítné žlázy)
 • Obezita
 • Fyzická nečinnost
 • Bytový neaktivní styl života

Rozpoznání příznaků onemocnění je prvním krokem, jak ochránit zdraví Vašeho domácího mazlíčka.

Pokud pozorujete u svého zvířete některý z těchto projevů, informujte o nich svého veterinárního lékaře:

 • Pije více tekutin než normálně?
 • Močí častěji, resp. stávají se mu často domácí „nehody“?
 • Je neustále hladový avšak hmotnost se mu nemění nebo dokonce  hubne?
 • Je méně aktivní / více spí?
 • Má řídké, suché a matné chlupy?

Jak bude veterinář testovat mé zvíře na cukrovku?

Váš veterinární lékař začne se základním klinickým vyšetřením a dotazováním se na různé příznaky, které se u vašeho zvířete mohou vyskytnout. Poté otestuje vzorek moči na přítomnost glukózy nebo ketolátek (produkty těla vznikající při rozkladu glukózy). Pokud se glukóza v moči nachází, otestuje váš veterinář krev a zjistí koncentraci glukózy v krvi. Diagnóza diabetes mellitus se definitivně potvrdí po opakovaně potvrzených zvýšených koncentracích glukózy v krvi a moči.

Jak mám pečovat o své zvíře s cukrovkou?

I když dosud neexistuje lék na vyléčení cukrovky, s pomocí vašeho veterináře může být toto onemocnění pod kontrolou. Každodenní aplikace inzulínu je potřebná pro udržení hladiny glukózy v krvi. Mnoho majitelů zvířat se obává aplikace injekce. Je to však mnohem jednodušší, než si myslíte a rychle se naučíte, jak bez velkého stresu zacházet se zvířetem při aplikaci inzulínu. Výrazně Vám  při podávání inzulínu může nově pomoci i první veterinární inzulinové pero  VetPen®.

Důležitou roli při regulaci onemocnění vašeho psa či kočky hraje dieta.

Pravidelné návštěvy veterináře mohou pomoci identifikovat změny zdravotního stavu  vašeho psa nebo kočky a napomáhají úspěšně kontrolovat průběh onemocnění.

Měsíc diabetes mellitus je iniciativou společnosti MSD Animal Health a jejím cílem je zvyšovat povědomí o tomto onemocnění u chovatelů domácích mazlíčků. Každý listopad probíhá informační kampaň pro veterinární lékaře i chovatele o rozšíření, diagnostice a zvládání cukrovky u psů a koček.

Pokud se o tomto onemocnění chcete dozvědět víc, kontaktujte svého veterinárního lékaře nebo navštivte stránku www.petdiabetesmonth.com.

diabetes

Reklama