„Kdo nezažil, nepochopí.“ Tak bych asi shrnula svůj pocit před 5 lety. Tehdy jsem šla na rutinní předoperační vyšetření a odcházela s podezřením na diabetes 2. typu. Nemusím asi ani zdůrazňovat, že se velmi brzy potvrdilo.

Je pravda, že jsem nebyla zrovna nejštíhlejší a s blížící se šedesátkou mi bylo jasné, že zdraví mi nevydrží napořád. Ale do té doby jsem měla maximálně párkrát chřipku a prášky jsem potřebovala výjimečně. Teď se ale mělo všechno změnit.

DiabetesNejdřív jsem zvládala cukrovku jen změnou jídelníčku a prášky. I u mě ale začala tato, teď klidně řeknu „pohodová“, léčba stačit. Jako u většiny diabetiků totiž u mě začalo docházet ke zhoršování a prášky už na udržení hladiny cukru v krvi nestačily. A tak tablety vystřídaly inzulinové injekce a já se přehoupla do nového stádia – několikrát denně píchání do prstu při měření hladiny cukru v krvi, modřiny na stehnech od píchání inzulinu. Navíc jsem začala tloustnout, a to i když jsem si dávala pozor a chodila pravidelně na procházky. Do toho jsem byla unavená a stále jsem myslela na to, kdy „si mám zase píchat“. Nic se mnou nebylo. Hladina cukru v krvi se držela zkraje v normě, ale po pár měsících to vypadalo, že budu muset zvednout počet inzulinových dávek za den.

Před další pravidelnou návštěvou diabetologa jsem skoro nespala. Ale hororový scénář se nekonal. Spíš naopak – měla jsem pocit, že mi pan doktor vypráví pohádku. Jmenovala by se „O tom, jak vše zvládneš a budeš si píchat jen jednou denně“. Nabídl mi novou léčbu, která v sobě spojuje inzulin a tzv. inkretiny. Musím se přiznat, že mi bylo jedno, s čím inzulin smíchali, hlavně, že to bude fungovat. Kromě toho, že měla nová léčba dostat hodnoty cukru v krvi pod kontrolu, píchá se jen 1x denně, snižuje často počet měření glukometrem (a tedy píchání do prstu), slibuje ještě jeden, pro mě (stejně jako pro většinu diabetiků) další velký benefit – hubne se po ní. Je až neuvěřitelné, jak jde vývoj léků kupředu!

Na popsané návštěvě jsem byla před 3 měsíci. Výsledkem je hodnota hladiny cukru v normě, konec únavy a já plná elánu, navíc o 8 kg hubenější.

Marcela, 64 let

Čtěte také: