shutterstock-2207358715.jpg
Foto: Shutterstock

Historie svátku

Mexičané věří, že na svátek Día de los muertos je jejich zesnulí příbuzní navštíví z Říše mrtvých, aby pro ně tolik netruchlili. Tradice kultu smrti v Mexiku pochází již z předkolumbovského období a podle aztécké mytologie mrtví odcházejí do jiného světa, kde nadále “žijí”. Podle Aztécké tradice Mexičané věří, že po tom, co člověk zemře, jeho duše putuje do Chicunamictlánu, Říše mrtvých. Teprve poté, co duše prošla devíti náročnými úrovněmi, trvající několik let, což byla cesta několika let, mohla konečně dosáhnout Mictlánu, místa posledního odpočinku. Pro pomoc duši s touto náročnou cestou lidé nechávali jídlo nebo jiné obětiny na hrobech svých blízkých a tato tradice pokračuje do současnosti. V dobách kolonialismu se aztécká tradice spojila se tou španělskou klasických Dušiček a od té doby se svátek slaví po dobu tří dnů, od večera 31. října do 2. listopadu.

Barevný svátek radosti

Oslavy nejsou nijak temné ani smutné, právě naopak září barvami a radostí, a spíše než oslava smrti, jen to oslava života. Mexičané pro své zesnulé i žijící příbuzné připravují bohaté hostiny, jako jsou malé cukrové lebky, zvané Calaveritas, nebo sladký chléb Pan de muerto připomínající kosti. Pro zemřelé jsou také připravovaná jídla a nápoje, která měl dotyčný za svého života rád a ty se společně s fotkami a dalšími drobnými předměty postaví na tradiční oltáře Ofrendas ať už doma, či na hrobě. Oltáře se zdobí barevnými vystřihovánkami z papíru, svíčkami a oranžovými květy afrikánů, které zahánějí zlé duchy a pomáhají zesnulým na jejich cestě z Říše mrtvých. Mexičané hodují na hřbitovech během okázalých pikniků na počest svých předků, zpívají a baví se. Tento piknik živých s mrtvými je jednou z nejzajímavějších folklórních událostí na světě, které se zapsaly i do UNESCO.

shutterstock-733990918.jpg

Foto: Shutterstock

Symboly a kostýmy

Symbolem mexického svátku jsou nejen kostlivci Calacas a lebky Calaveras, ale hlavně smrtka Catrina podle kresby malíře José Guadalupe Posady, kterou proslavil Diego Rivera, mimo jiné manžel Fridy Kahlo. Podoba Catriny je vlastně „elegantní lebka“, která představuje ženskou postavu kostlivce v krásných šatech a s make-upem. Během oslav se lidé do podoby Catriny převlékají a líčí své obličeje tak, aby vypadaly jako krásná lebka. Kostým Catriny je často tvořen také honosnou čelenku z květů. V těchto kostýmech se pořádají dlouhé průvody za hudby a zpěvu mexických Mariachi.

Kde načerpat pravou mexickou atmosféru?

Día de los muertos možná znáte z krásného animovaného filmu Coco od Disneyho, kde se chlapec Miguel vydá hledat svého zesnulého dědečka do Říše mrtvých. Rovněž velmi povedený animovaný film Kniha života pojednává o svátku mrtvých a vypráví příběh Manola, který musí projít třemi světy k tomu, aby se setkal se svou pravou láskou. Pokud jste je neviděli, moc doporučujeme shlédnout s dětmi i bez nich.

Pravou mexickou atmosféru si můžete také užít například v Pražské tržnici, kde vás čeká bohatý kulturní program a spoustu dalšího. Akce se koná 2. 11. 2022 od 16:00.

Čtěte také: 

Zdroje: autorka článku, Hystory, Wikipedie, Teen Vogue, Day of the Death

Reklama