Jak dopadl náš redakční průzkum?

K osobní každodenní hygieně rukou používají tři čtvrtiny dotázaných mýdlo i dezinfekci. Ostatní si vystačí jen s mýdlem (23 %), nebo s dezinfekcí (1 %). Použití mýdla je pro účastnice ankety samozřejmostí nejčastěji tehdy, mají-li pocit, že si potřebují umýt ruce (77 %), ale také po návštěvě toalety (73 %), kdykoliv doma (71 %) či v zaměstnání (42 %). Jako dostačující, a tedy bez dezinfekce, používá mýdlo 11 % dotázaných čtenářek.ge1.jpg
Foto: Hartmann Rico

Kdy je čas na dezinfekci?

Dezinfekci k očistě rukou volíme nejčastěji po příchodu z nákupu v obchodě (75 %). Sáhneme po ní často také při jízdě v prostředcích městské hromadné dopravy (55 %) a po návštěvě úřadu (53 %). Po příchodu domů (bez specifikace odkud) použije dezinfekci 46 % respondentek. Kdykoli v zaměstnání dbá na tento druh očisty 37 % účastnic ankety. V autě má a používá dezinfekci 15 % čtenářek.

Více než polovina (52 %) žen používá dezinfekci rukou kdykoli jim to přijde nutné. Naproti tomu 10 % dotázaných se snaží dezinfekci příliš nepoužívat a spolehnou se jen na mýdlo.

Rada odborníka: Jednoduché pravidlo, které bych poradil všem, je: pokud  je dostupné mýdlo s vodou, naprosto postačí obvyklé mytí rukou. Klíčové je dodržení správné praxe, tedy 20 vteřin mydlit a až poté dobře opláchnout pod vlažnou tekoucí vodou.  Naopak, pokud jsem v prostředí, kde mýdlo s vodou dostupné není, je fajn mít po ruce nějaký dezinfekční přípravek.

ge2.jpg
Foto: Hartmann Rico

Kolikrát denně čtenářky dezinfekci rukou používají?

Častěji než pětkrát denně používá dezinfekci na ruce skoro pětina (19 %) dotázaných. Naopak méně často než jedenkrát denně, nebo dokonce jen když si vzpomenou, takto činí 12 % oslovených čtenářek. Denní frekvence očisty rukou dezinfekcí je u zbylých respondentek následovná:

  • Jedenkrát - 6 %
  • Dvakrát – 19 %
  • Třikrát – 19 %
  • Čtyřikrát – 14 %
  • Pětkrát – 10 %
Rada odborníka: Je nutno vycházet z dané situace. Pokud pojedu denně 5x MHD, je dobré 5x denně použít dezinfekční prostředek. Zvláště v tomto prostředí, kde se kumuluje vysoký počet lidí a v dosahu není voda s mýdlem.
Běžnou hygienu rukou pomocí mýdla a vody v domácím prostředí praktikujeme, jak asi známe všichni od ranného dětství a jak nás rodiče vychovávali: tedy před jídlem, po návštěvě toalety, po příchodu z venkovního prostředí a vždy, když jsou ruce viditelně znečištěné.  

Podle čeho si dezinfekci vybírají?

Nejoblíbenější formou dezinfekce jsou gely (73 %). Následují spreje (38 %), roztoky (28 %), mýdla (24 %) a ubrousky (22 %).
6074101b06df0gra.jpg
Jaké je ale nejdůležitější kritérium, podle kterého si čtenářky vybírají přípravek na dezinfekci rukou? Rozhoduje hlavně to, aby nelepila a dobře se vstřebávala (54 %), příliš nevysušovala pokožku rukou (51 %), nebo aby měla příjemnou konzistenci (35 %) a vůni (33 %).

Respondentky samozřejmě dbají i na složení přípravku (35 %). Pro 29 % je stěžejní, aby dezinfekce působila pro virům i bakteriím, 28 % hledí také na to, aby působila jmenovitě proti koronaviru.

Při koupi dezinfekce na ruce se zákaznice zaměřují i na další věci jako je praktický uzávěr (26 %), velikost balení (25 %) a samozřejmě na cenu (30 %). Vlastní dobrá zkušenost je důležitá pro 31 % dotázaných.

Naopak na základě značky dezinfekce se rozhoduje minimum (3 %) respondentek. Vůbec na ni nezáleží více než polovině (51 %) všech účastnic ankety. Prioritou pro ně je, aby jim produkt vyhovoval. Skoro třetina (31 %) oslovených má dezinfekci od více značek, naproti tomu jediné oblíbené je věrných 10 %. 
607412362cae1ge3.jpg
Foto: Hartmann Rico

Rada odborníka: předně by měl zvolený výrobek skutečně dezinfikovat, tedy zabíjet bakterie a viry. Je dobré přečíst si, co je na etiketě a přinejmenším hledat z mého pohledu tyto TOP 3 informace – jakou má dezinfekční přípravek účinnost. Tzn, zda-li je účinný např. proti koronaviru, mělo by na etiketě být uvedeno, že je virucidní nebo virucidní na obalené viry, případně účinný přímo proti koronaviru. Další přidanou hodnotou je, pokud je na výrobku uvedena i testovací norma EN 14476. Pokud ano, v tomto případě neuděláte chybu, a je téměř jisté, že kupujete dobrý produkt. Neméně důležitá informace na obalu, kterou byste měli hledat, je jeho doba působení. Pamatujte, že po celou dobu působení musí být ruce navlhčené a už 1 minuta se v tomto případě zdá příliš dlouhou. A v neposlední řadě je to kožní snášenlivost, aby se přípravkem nepoškodila pokožka rukou.

Velké, nebo malé balení?

Jaké balení dezinfekce je nejoblíbenější? To malé, do kabelky, je postačující pro 32 %, a velké domácí balení s pumpičkou pořizuje 15 % zákaznic. Oběma druhy je pak pro všechny členy domácnosti vyzbrojeno 59 % oslovených žen, tedy většina. Že má u sebe každý člen domácnosti jedno malé balení, uvedlo 61 % respondentek. Další (41 %) vozí malé balení dezinfekce také v autě.

Od zaměstnavatele dostává dezinfekci i pro domácí použití 11 % dotázaných. Ostatní si ji pořizují samy.

Rada odborníka: Podle pravidla – dezinfekci mít po ruce zejména v takových momentech, situacích a prostředí, kde není dostupné mýdlo s vodou, asi takové balení, které je kompatibilní s vaší kabelkou, batohem či aktovkou.

Jak jste na tom vy? Toto téma zajímá většinu z nás, mýdlo a desinfekční přípravky se staly nedílnou součástí naší každodenní hygieny. Průzkum byl realizován ve spolupráci se společností HARTMANN-RICO, se kterou na tomto tématu spolupracujeme. Děkujeme za odborný komentář, odpovídal Petr Havlíček, Brand Manažer divize Dezinfekce ze společnosti HARTMANN-RICO. 

Reklama