Co dezinfikujeme?

des.jpg
Foto: Hartmann Rico

Zdaleka ne jen k hygieně rukou používá dezinfekci naprostá většina dotázaných – celých 82 %. Nejčastěji s její pomocí zbavují škodlivých mikroorganismů plochy v domácnosti (77 %). Hlavně:

 • toaletu (88 %),
 • umyvadlo a vanu (62 %),
 • kliky u dveří (59 %),
 • kuchyni (56 %),
 • podlahy (44 %),
 • hračky (14 %).

gr.jpg

Rada odborníka: udržovat svoji domácnost v hygienickém standardu je určitě jisté plus. V rámci domácností bych doporučil používat běžně dostupné čisticí prostředky prodávané na trhu. Nemyslím, že ve zdravé domácnosti je třeba udržovat čisté prostředí pomocí vysoce účinných dezinfekčních přípravků. Pokud jsou všichni členové domácnosti zdraví, znamená to, že mikroby, které s námi doma žijí, nejsou nebezpečné. Pokud bychom je dezinfekcí odstranili, mohou uvolněné místo obsadit patogeny, tedy mikroorganizmy nebezpečné pro naše zdraví. Dezinfekční přípravky však najdou uplatnění v situaci, když někdo doma onemocní přenosnou nemocí.

Při očistě svých osobních věcí spoléhá na dezinfekci skoro pětina (18 %) účastnic ankety. Nejčastěji mají potřebu aplikovat ji na:

 • mobilní telefon (78 %),
 • klávesnici počítače nebo notebooku (46 %),
 • klíče (36 %),
 • ovladač na TV (32 %),
 • tablet (16 %).
Rada odborníka: je dobré myslet na to, že ruce jsou nejčastějším zdrojem pro přenos bakterií a virů. Z tohoto důvodu je fajn myslet i na to, které věci ve svém životě používáme častokrát denně. Asi už si nedokážeme představit život např. bez smartfonu. A schválně, víte kolikrát denně jej držíte ve svých rukách? Nic bychom neměli přehánět. Ani přílišná čistota není našemu organizmu prospěšná. Nicméně je dobré vést v patrnosti, že pokud jsem se například pohyboval v prostředí, kde je zvýšené riziko přenosu bakterií či virů, je dobré prevenovat toto riziko vhodnou a účinnou očistou i těchto zařízení.

Jak často dezinfikujeme?

Ačkoli k dezinfekci domácnosti a osobních věcí nepřistupujeme tak často, jako je tomu u rukou, řada z nás už ji považuje za běžnou součást života. Více než třetina (39 %) oslovených tuto preventivní činnost provádí jednou týdně. Ob týden si k tomu najde čas 9 % účastnic ankety. Bez specifikace četnosti, avšak kdykoli si vzpomene, chrání svou rodinu před viry a bakteriemi dezinfekcí 38 % respondentek.

Čím dezinfikujeme?

Možností, jak ošetřit osobní věci a předměty denní potřeby proti šíření nemocí, je více. Naprostým číslem jedna se v naší anketě staly dezinfekční ubrousky. Od mobilního telefonu až po ovladač na televizi s nimi nejraději čistí 51 % oslovených čtenářek. Dezinfekční spreje zase vyhovují 44 % dotázaných. Teprve pak v žebříčku oblíbenosti následují dezinfekční roztoky (22 %).

Rada odborníka: Na čištění elektroniky používejte vždy takové prostředky, které jsou pro tyto účely vhodné. Vybírejte takové, které mají dobrou materiálovou snášenlivost, aby vám například trvale nepoškodily obrazovku vašeho smartfonu či nerozleptaly klávesy na klávesnici.

Jak jste na tom vy? Toto téma zajímá většinu z nás, mýdlo a desinfekční přípravky se staly nedílnou součástí naší každodenní hygieny. Průzkum byl realizován ve spolupráci se společností HARTMANN-RICO, se kterou na tomto tématu spolupracujeme. Děkujeme za odborný komentář, odpovídal Petr Havlíček, Brand Manažer divize Dezinfekce ze společnosti HARTMANN-RICO. 

60757cc2219fcobrazek.pngV redakci právě nyní testujeme desinfekční ubrousky Bacillol pro desinfekci povrchů. Jsou skvělé v tom, že s nimi můžete snadno a rychle vydezinfikovat nejrůznější povrchy. Utěrky napuštěné alkoholovým roztokem jsou také vhodné k dezinfekci citlivých materiálů jako jsou různé displeje, monitory, mobilní telefony a další přístroje, které často bereme do svých rukou. Na článek s recenzemi se můžete těšit v příštím týdnu, najdete ho v rubrice Testy.

Více o tom, jak dbáme na hygienu rukou, se dozvíte v tomto článku:

Reklama