5e96df3a1d57eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ovšem je pravdou, že se z tohoto zdroje často dozvím i informaci, která rozšíří můj obzor, poznám člověka, který mě obohatí (nebo já jeho) a v současné situaci se zde velmi často i dojímám a brečím jako želva nad krásnými příběhy lidskosti či vzájemné pomoci.

To bylo tak, již nějakou dobu jsem na těchto virtuálních stránkách sledovala úžasné příběhy naší místní bylinkářky. Vyrábí totiž pohádkové bylinné elixíry. Již jejich foto vás zahřeje u srdce, ty krásné barvy a i povídání, které k nim paní měla, mně vždy udělalo radost. Jednoho krásného dne k mému pochvalnému komentáři přibyla odpověď, pokud chcete, stavte se u mě pro jeden elixír, :-) dám vám ho pro radost.

Na fotce byl tehdy fialkový sirup na uklidnění, na spaní a proti kašli, a vedle něj ve velké skleněné nádobě sirup devětsilový. Přenádherné byly oba, tak jsem s radostí přijala. Bylinkářka Dáša Vávrová svým milovaným rostlinám věnuje každou volnou chvilku, povídání s ní bylo fascinující a domů jsem si odnášela několik lahviček kouzelných nápojů s dohodou, že výměnou za ně půjdu otrhat bylinky na další lektvary.
5e96df5dbee08obrazek.png
Foto: Shutterstock

Fialkový sirup je skvělý, ale sirup z devětsilu je luxus. Už jen to jméno devětsil! To přeci nemůže být jen tak ledajaká léčivka, ale tato by měla být léčivá hned devětkrát.

Když jsem dorazila domů, říkala jsem si, že se na ten zázračný květ musím podívat, co o něm říkají moudré knihy?

O této bylince píše ve své knize i můj oblíbený bylinkář Pavel Váňa (shoda jmen je čistě náhodná) a i v dalších knihách se o devětsilu píší velice zajímavé věci.
Devětsilový sirup je léčivo protiinfekční - a nutno podotknout velmi chutné.
5e96df4e59074obrazek.png
Foto: Shutterstock

Této léčivé rostlině byly dříve přisuzovány zázračné účinky, o čemž vypovídá i samotný název.

Z dávných pramenů je známé, že ve středověku byl používán proti mnoha chorobám, i těch smrtelných včetně moru!

Devětsil se do dnešní doby užívá při nejrůznějších zdravotních komplikacích:

  • při potížích se střevními hlísty
  • s močovým ústrojím
  • se žlučníkem
  • při potížích revmatického charakteru
  • při zácpě
  • při potížích dýchacích cest
  • při kašli či astmatu
  • při žaludečních křečích
  • při potížích látkové výměny
  • při dně

Listy devětsilu se používají i jako zevní léčivo, a to v případech odřenin, vymknutí nebo otoku kloubů.

Prášek z oddenku devětsilu lze podle starých receptur svařit s vínem a medem, nebo si můžeme přichystat účinný čaj jak ze stonku, tak z listů. Ten je doporučen při křečích nervového původů a epilepsii, tato léčivka je doporučena i při bolestech hlavy a migrénách.

Přečtěte si také: 

Reklama