Údajně až devět z deseti celiaků netuší, že je obětí tohoto autoimunitního onemocnění, při kterém lepek poškozuje sliznici střeva a organismus je oslabený v důsledku nedostatku živin. Celiakie se totiž skrývá v různých formách a projevuje se mnoha příznaky.

le1.jpg

Průjmy, migrény, neplodnost a mnoho dalších příznaků
Mezi typické projevy této nemoc patří průjmy, křečovité bolesti břicha a hubnutí. Lékařské vyšetření navíc může odhalit nedostatek vitamínů a minerálů. Specifickým případem jsou pak malé děti, které v důsledku špatného příjmu živin špatně rostou a celkově neprospívají tak, jak by měly. Spolu s těmito příznaky pomůže nemoc stoprocentně potvrdit vyšetření střeva a krevní testy.

Problematičtější může být odhalení tzv. neklasické celiakie – neprojevuje se v trávicím ústrojí, ale mimo něj. Lékař tak může odhalit chudokrevnost, řídnutí kostí z nedostatku vitamínů a minerálů, ale pacienty s neklasickou celiakií mohou trápit i migrény, deprese, ekzémy, ženy mohou mít poruchy cyklu nebo trpět neplodností. Naprostým mistrem v maskování je však tzv. potencionální celiakie, kdy člověk nemusí mít příznaky, nemusí mít zvýšené protilátky nebo jen mírně a ani nemusí mít nález ve střevě, ale i tato forma může přejít v závažnější formy.

le2.jpg

Správná diagnostika je výhra
Před vyšetřením je nutné jíst stravu s lepkem, jinak výsledky vyšetření nebudou správné. Pokud s návštěvou lékaře váháte, můžete si také udělat domácí rychlý test na celiakii, který prodávají v lékárně. Sice k diagnostice celiakie nestačí a při pozitivitě bude potřeba navštívit lékaře, ale může vám napovědět, jestli za vaše potíže může lepek,“ říká Michaela Brandejsová, nutriční terapeutka specializující se na bezlepkovou dietu ze společnosti Schär.

Diagnostikovaná celiakie je vlastně velké vítězství – jedině tak se nemocným otevřou dveře k nové životní fázi, ve které je neomezují žádné zdánlivě nevysvětlitelné zdravotní potíže. V současné době sice neexistuje jiná cesta, jak se nemoci zbavit, než nasadit přísnou bezlepkovou dietu. Zato si můžete být stoprocentně jisti, že se snaha o správný jídelníček tisíckrát vrátí a celiaci si budou moci naplno užívat života bez zdravotních obtíží.

Myslíte si, že by vaše zdravotní potíže mohl způsobovat lepek?

Navštivte www.schaer.com/cs-cz/help-center/symptom-test a udělejte si jednoduchý online test.

Pokud vaše výsledky naznačí, že by vaše potíže mohly souviset s lepkem, obdržíte poštou zdarma jednoduchý domácí test na celiakii.

6270edbde99d0obrazek.png

Reklama