Pokud nepřijmete určitá opatření, může se z vaší domácnosti stát malá černá díra na peníze. Některé věci by měly být samozřejmostí. Jako například úsporné žárovky nebo šetření vody třeba tím, že ji nenecháte zapnutou během čištění zubů apod. Máme pro vás ještě další malé změny, které můžete udělat.
5da438053d34eobrazek.jpg

  • Nenechávejte v zásuvce nabíječky od mobilního telefonu či notebooku, když zrovna nenabíjíte. Množství energie, kterou spotřebovávají je sice poměrně malé, ale každý den se pomalu sčítají.
  • Nakupujte jen to, co opravdu potřebujete. Ušetřit můžete také tím, že si na nákup jednotlivých věcí vyberete období, kdy bývají nejlevnější.

Kdy jsou které produkty nejlevnější?

Od ledna do března to bývá zimní oblečení, nábytek, mobilní telefony nebo věci na svatbu.
Od dubna do června to bývá elektronika, členství do posilovny či přístroje, jako je pračka a myčka.
Od července do září to bývá dětské oblečení, plavky, kola.
Od října do prosince to bývá bazén, klimatizace či gril.

  • Pokud si pravidelně kupujete nějaké noviny či časopisy, pořiďte si elektronické předplatné. Ušetříte peníze i spotřebu papíru. Navíc budete mít své oblíbené čtení vždy u sebe.
  • Hodně energie spotřebovává také mrazák, aby fungoval co nejefektivněji, udržujte ho naplněný. Lépe si udrží stálou teplotu a není při otevírání vystaven takovým výkyvům. Pokud nemáte dostatek potravin, které chcete do mrazáku dát, naplňte lahve nebo sáčky vodou.
  • S mrazákem souvisí i další tip. Množství vody a energie spotřebované při praní můžete snížit tím, že například své jeany budete dávat místo do pračky na pár hodin do mrazáku. Dělají to tak i někteří slavní návrháři a bakterie tak nechávají vymrznout.
  • Naučte se ovládat jehlu a nit. Oblečení, na kterém se udělá díra, nemusíte hned vyhodit. Stačí trochu šikovnosti a leccos si zvládnete opravit sama.
  • Svou ekologickou stopu můžete o něco snížit také tím, že budete konzumovat méně masa. Kvalitní maso je navíc dost drahé. Kupujte tedy více jiných zdrojů bílkovin, jako jsou například luštěniny. Stanovte si například rostlinné pondělí.
  • Vhodnou pomůckou do domácnosti je tlakový hrnec. Čas přípravy pokrmu dokáže snížit až o 70 %.
  • Voda na těstoviny se sice má hodně osolit, ale zdraví prospějete, když osolíte jen omáčku. Po slití těstovin neosolenou vodu nevylévejte, nechte ji vychladnout a použijte k zalití květin. Škrob jim dodá důležité živiny. Stejně si můžete počínat i s vodou z vařených brambor.

Podělte se s námi do komentářů o tipy, jak šetříte vy.

Čtěte také: