Podaná ruka je název projektu, který nám představí moderátorka Marie Tomsová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Podaná ruka a matka dvou synů ve věku 14 a 13 let.
Společnost Podaná ruka si při svém vzniku v roce 1998 dala za cíl snížit v České republice počet dětských úrazů a přiblížit se například Švédsku, které za čtyři desetiletí dokázalo v dětských úrazech sestoupit na 15 % původního stavu.

  • Letošní zima láme rekordy ve sněhové nadílce, a tak hodně dětí tráví víkendy a prázdniny na horách v doprovodu rodičů nebo prarodičů. Aby návrat domů byl stejně bezstarostný jako odjezd, je dobré si připomenout pár osvědčených rad.
    Dětské úrazy jsou věčně číhajícím nebezpečím a mají u nás ročně na svědomí 300 zbytečně zmařených životů a kolem 3 000 trvale postižených dětí.
  • K naprosté většině úrazů dojít nemusí a na vině jsme většinou my dospělí, když nedokážeme udělat všechno pro to, aby prostředí, ve kterém se dítě pohybuje, bylo co nejbezpečnější.
    Než otočíte klíčkem startéru uvědomte si, že dětská sedačka nebo zapnutý bezpečnostní pás v autě nejsou jen zbytečnosti, které zdržují, ale nezbytné věci rozhodující o zdraví a životě vašich dětí či vnuků.
  • Jsme lyžařská rodina, a tak můžu každým rokem na sjezdovkách u dětí sledovat zlepšující se vybavení a zároveň se divit tomu, kolik rodin při mnohatisícových výdajích na kvalitní lyže nebo snowboardy zapomíná dát pár stovek za ochrannou přilbu, která je, vzhledem k dobře upraveným tratím, a tím i vyšším rychlostem, nezbytná zvlášť u dětí do deseti let.
  • Pokud vaše děti dají přednost hokeji nebo bruslení na zamrzlém rybníku, mějte na paměti i nevypočitatelnost rychlých změn. Nečekané teplotní kotrmelce plus minus patnáct stupňů jsou v posledních letech běžné, takže tam, kde ještě před pár dny bylo přírodní kluziště, může být jen tenká ledová vrstva stačící tak pro přeběhnutí vyplašeného zajíce, ale už ne pro piruetu vaší začínající krasobruslařky.

A tak věřím, že až se vás ta letošní zima zeptá: "Tak co, jaká jsem byla?", odpovíte: "Fajn, plná zážitků, ale už těšíme na jaro…"

www.detstvibezurazu.cz

 

Na této adrese najdete test toho, do jaké míry chráníte zdraví svých dětí právě vy. Stačí kliknout na tento řádek

Reklama