Možná vás bude zajímat jeden pořad, který bude uveden ve čtvrtek 11. 2. na ČT1 od 20.55. Michaela Jílková pozvala do svého studia starostu obce Kmetiněves Luďka Kvapilaposlankyni Zuzanu Bebarovou. O čem bude řeč?

Samozřejmě, že o dětských vzazích. Určitě víte, že byl nedávno propuštěn z Boletického vězení pro mladistvé kmetiněvský vrah, který v pouhých čtrnácti letech brutálně zabil a znásilnil svou spolužačku. Na svobodu vyšel s diagnózou sadistické úchylky a čistým trestním rejstříkem.

V pořadu budete sledovat polemiku nad otázkami:

  • Proč zůstává trestní rejstřík brutálních a sexuálních vrahůčistý a oni mohou žít bez trestu a jakéhokoliv omezení?
  • Není tímto ohrožena celá společnost?

O případu:

V roce 2004 došlo v Kmetiněvsi k brutální sexuální vraždě třináctileté dívky. Po devíti měsících vyšetřování se z DNA zjistilo, že vraždil její stejně starý spolužák, který si vraždu důkladně naplánoval. Za jeho čin mu byla nařízena ochranná léčba. Letos, ve svých devatenácti letech, z ústavu odešel. Zda se bude léčit i nadále, záleží jen na něm. Jeho trestní rejstřík zůstal čistý, protože vraždu provedl ve věku, kdy za ni nenesl trestní odpovědnost. Ani pokračující ambulantní léčba není u dětí – vrahů – povinná. Vše záleží na tom, zda se budou chtít léčit dobrovolně nebo ne.

Obyvatelé Kmetiněvsi se obávají, že by se mohl mladík do místa, kde bydlí jeho prarodiče, vrátit a svůj hrůzný čin zopakovat. V čele se starostou Luďkem Kvapilem začali usilovat o to, aby se trestní odpovědnost dětí, které spáchaly takto hrůzné trestné činy, snížila a aby byla ochranná léčba, u těchto závažných trestních činů povinná.

Co si o tom myslíte vy? Měla by se takovým lidem dát druhá šance? Zůstávají pro společnost nebezpeční?

Reklama