Čeká to všechny rodiče. Děti jednoho dne dorostou do věku, kdy odcházejí za studiem do jiného města nebo rovnou zakládají rodiny. Chtějí se prostě osamostatnit. Byt je náhle tichý a prázdný. Zůstanou jen opuštěné – dětské pokoje.

Odborníci nazývají depresivní pocity, kterým mnozí rodiče po odchodu dětí z domova propadají, syndromem opuštěného hnízda. Toto opuštěné hnízdo, tolik let s láskou stavěné, jednou nalezla i moje kamarádka Eva.  

Příběh paní Evy

pokojBylo to nějak krátce po novém roce, když mi v pozdních večerních hodinách zazvonil mobil. Z něho mě zdravila uplakaným hlasem moje dlouholetá kamarádka Eva. „Proboha Evi, co se stalo?“ „On se už definitivně odstěhoval.“ „Kdo?“ nechápala jsem, pokud vím, tak Eva má jedno z nejšťastnějších manželství, jaké znám. „Náš Honzíček,“ odpověděla Eva a dál nemohla přes pláč ani promluvit. „Honzíček“ je Evin syn. Je mu 24 let a vždy se měl u maminky jako v bavlnce. Už asi dva roky chodil s přítelkyní, moc milou holkou, kterou Eva nemohla dlouho strávit. Tedy přesněji řečeno, nevadilo jí ani tolik to, že s ní chodí, ale že u ní čím dál častěji přespává, tudíž je čím dál méně doma. Oba mladí společně plánovali budoucnost… a také ji naplánovali.  Pořídili si hypotéku a koupili si na okraji Prahy krásný, nově zrekonstruovaný byt, kam se hned po novém roce nastěhovali. Do bytu si postupně pořizují i moderní, stylový nábytek, a tak v „Honzíčkově pokoji“ všechno, kromě oblečení, počítače a nějakých osobních věcí, zůstalo. Eva vždy toužila po své vlastní pracovně, je grafičkou a občas pracuje i doma. Počítač má ve stísněném prostoru v rohu obýváku. „No vidíš, alespoň si můžeš konečně udělat svoji vlastní pracovnu,“ povídám jí jednou odpoledne při kávě. „Jsi se asi zbláznila!“ zareagovala: „To je Honzíčkův pokoj, tam se nic předělávat nebude!“ A tak se dál mačká v rohu obývacího pokoje a dětský pokoj syna slouží jako muzeum. Jen na podívání.

Příběh paní Mileny

pokojMilena je moje spolužačka. Nikdy jsme se spolu nijak zvlášť nekamarádily. Vídáme se spolu jen na školních srazech anebo se tu a tam potkáme někde na ulici, neboť bydlí ve vedlejší čtvrti. Tak se stalo i minulý čtvrtek, kdy jsme ne sebe narazily v nákupním centru. „Jé, ahoj, jak se máš?“ zeptala se Milena. „Jo, jde to.“ Nerada mluvím o svém soukromí, hlavně s někým, u koho nepokládám za nutné, aby ho znal. „A co Ty?“ položím ze zdvořilosti stejnou otázku. „Ále, holka, co Ti budu povídat, my si teď žijeme. Holka „už konečně také vypadla z baráku“, kluk, ten je pryč už dávno, tak jsme zrušili dětské pokoje a předělali celý byt, no musíš se přijet podívat.  Můžeme tam teď tancovat. Jo a v létě jedeme do Ameriky, za synem. A kam pojedete vy na dovolenou?“ Odpověděla jsem jí, že ještě nevím, slíbila, že se určitě někdy přijdu na ten jejich „velký byt“ podívat, a rozešly jsme se.

Spolužačka Milena „syndromem opuštěného hnízda“ rozhodně netrpí. A já jsem zvědavá, ke které z nich se přidám já, až mě to jednou potká.  

A co vy? Těšíte se, až vaše děti vyletí z hnízda?

Reklama