V průběhu několika týdnů jsem již ale dokázala spolehlivě rozlišit, co mi dítko svým pláčem oznamuje. Dnes to sice moc nechápu, protože miminkovský pláč všech dětí mi připadá v podstatě stejný, ale tehdy jsem opravdu měla ve svém mozku nějaký radar, který dokázal spolehlivě analyzovat důvod křiku mého dítěte.
Myslím, že takovým signalizačním zařízením je vybavena každá matka. A každá matka také na pláč svého dítěte reaguje tím, že se mu snaží od jeho trápení pomoci. Chová je, krmí, houpe a zpívá mu.
I já jsem to tak dělala, navzdory tehdy propagovanému názoru, že častým chováním a utěšováním si dítě akorát rozmazlím. V tomto ohledu jsem všechny chytré knížky ignorovala a řídila se svým instinktem a především citem.
Důvodů, proč dítě pláče, je celá řada. Zpočátku je pláč častější, protože je to pro dítě jediný způsob, jak komunikovat s okolím a dát najevo, že mu něco chybí. Dítě bychom nikdy neměli nechat plakat příliš dlouho, protože je pak těžší je uklidnit.
V prvních měsících je nejčastější příčinou pláče hlad. Ve chvíli, kdy dítě nakrmíme, zklidní se. Uměle živené děti mohou mít i žízeň, můžeme jim nabídnout trochu převařené vody z lahvičky.
Pro miminko je také velmi příjemné, když je pevně zavinuto a chováno. Rychle se zklidní a brzy spokojeně usne.
V tišení pláče jsou dobře osvědčené metody, předávané z generace na generaci. Chování, houpání, broukání a poplácávání dělají miminku náramně dobře a po chvíli již spokojeně vrní.
Hlavně větříky velmi trápí většinou novorozenců. Je to záležitost velmi bolestivá a tak může děťátko plakat poměrně dlouho a hlasitě. Rodiče by i přes to měli zachovat klid a být maximálně trpěliví. Mohou se pokusit jemně masírovat bříško, houpat, případně po poradě s lékařem podat bylinkový čaj.
Dalším důvodem nevysvětlitelného pláče může být příliš mnoho vzruchu. Dítě nemá rádo mnoho nových tváří najednou, dlouhé návštěvy a jakékoli vykolejení ze svého zaběhnutého rytmu. V každém případě by rodiče měli být maximálně trpěliví a laskaví.
Neměli by se obávat, že když budou své dítě konejšit a chovat, je rozmazlí.
Zdroj: Velká kniha o matce a dítěti
Autor: Elizabeth Fenwicková
Nový komentář
Komentáře
zajímavý článek