Moje maminka má ve své třídě v mateřské školce pětiletého chlapečka Zdendu. Je to syn mé spolužačky, jedináček. Zdenda byl odjakživa takový "darebák".  Paní učitelky, rodiče i prarodiče občas přiváděl k šílenství svou nekonečnou energií, tím jak neustále vymýšlel lumpárny, zlobil děti, neposlouchal a neměl daleko pro žádné "ostřejší" slovo. :-) Na druhou stranu je to milý kluk, který ostatní baví svými moudry a umí nahodit neuvěřitelně nevinný kukuč.

Letos po prázdninách, si moje maminka ve školce všimla, že je Zdenda nějaký pohublý, bledý, má kruhy pod očima, hodně pije a často chodí čurat. Nejpodivnější byla ale jeho ztráta dobré nálady, přestal zlobit, poletovat, jen seděl u stolečku a v klidu si hrál.

Zdendova maminka si toho pochopitelně taky všimla a nechala Zdendu vyšetřit.

Výsledky vyšetření bohužel potvrdily dětský diabetes. Zdenda byl i s maminkou hospitalizován v nemocnici, protože mu hodně kolísala hladina krevního cukru - glykemie. Tam se také jeho maminka učila, jak mu glykemii měřit, jak píchat inzulin a jak pro Zdendu upravit stravu.

Zdendova maminka zůstala doma, Zdenda chodí na pár hodin do školky, protože by to celý den doma nevydržel. Maminka mu jezdí měřit glykemie, píchat inzulin, vozí mu svačiny a na oběd jej bere domů. Zdenda zase ožil, je veselejší a už zase zlobí. :-) Navíc je teď docela "důležitý". Když mu někdo cizí nabízí sladkost nebo cokoliv k jídlu, tak poděkuje, odmítne a vysvětlí, že nemůže jíst cokoliv a kdykoliv, protože má cukrovku.

Začátek nemoci je pro pacienta nejdůležitější. Musí se naučit se svou nemocí žít, záleží na něm, do jaké míry se s ní sžije a smíří se s tím, že je cukrovka nevyléčitelná a bude jej provázet celý život. Pokud má malý pacient s akceptováním nemoci problémy, je velmi vhodné vyhledat pomoc psychologa.

Důležité jsou pravidelné kontroly na diabetologii. Tady jim lékař taky doporučí i předá materiály, díky kterým se ještě více seznámí s nemocí jejich dítěte.
Rodičům i dětem může pomoci, poradit a zprostředkovat kontakt s dalšími rodinami "Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí", které vzniklo díky lékařům z Fakultní nemocnice v Motole.

A co malí diabetici (samozřejmě i ti velcí) o Vánocích? Pokud pro ně chcete připravit cukroví, nemusíte zrovna použít recept na dia cukroví. Stačí, když u klasických receptů nahradíte cukr sladidlem pro diabetiky a veškeré sladké přísady obdobnými, ale opět pro diabetiky (dia čokoláda, marmeláda, sušenky...).
I tak by ovšem sladkosti neměly být zařazovány do jídelníčku diabetiků pravidelně, ale spíš příležitostně.

Pár receptů na DIA cukroví:
DIA Mandlové kostky
DIA Čokoláda
DIA Mandlové pracny
DIA Oříškové rohlíčky