Dobrý den! Ráda bych vám popsala událost, která se stala asi před 3 lety, avšak dodneška mě poznamenala. Bylo jednou takové deštivé podzimní odpoledne a moje maminka se rozhodla, že mě a moji mladší sestru Alžbětu s dědou pošle na procházku. No a tak jsme vyrazili. Jako nejlepší místo nám přišla řeka Sázava, která protéká naším městem. Došli jsme až k ní a dívali se na silný proud, který uháněl korytem. Děda pořizoval pěkné fotky, a tak jsme si vlezli například na nízký strom a nechali se fotit. Bylo to hezké, dokud se Bětka nepřiblížila vodě. Kousek od břehu vedla taková malá pěšinka bahna a Bětka se rozhodla, že si na ni stoupne, aby mohla zjistit, jestli je voda studená, nebo ne. Děda ji sice varoval, ať tam nechodí, ale ona neposlechla. A v tom vidím, jak spadla do vody. Krve by se ve mně nedořezal. Bětka se křečovitě držela kluzkého bahna, nohy jí vlály, jak moc silný byl proud, a oči se jí nahromadily slzami. Otočila jsem se na dědu s jistotou, že jí pomůže, ale děda se jen smál a celou akci fotil. A tak jsem skočila do vody za sestrou a snažila se ji vytáhnout. Proud byl opravdu velice silný, takže se mi to nejdřív nedařilo, ale nakonec jsem ji vytáhla nahoru, přičemž jsem se poté sama vyškrábala na nohy. Byl to ten nejhorší zážitek v mém životě a nikdy na to nezapomenu. Kdybych pro ni neskočila, myslím, že by se za chvíli pustila, protože bahno bylo opravdu velice kluzké, a bůhví, kam by ji až odnesl proud. Vím, že to nejspíš není úctyhodný čin, ale já žiju s pocitem, že jsem pomohla člověku, a klidně bych to udělala znova.

Zuzana Lejnarová 14 let

Tento příběh je jedním z třiceti dobrých skutků, které postoupily do semifinále pátého ročníku projektu Dětský čin roku. V šesti kategoriích postoupilo do dalšího kola vždy pět příběhů dětí, které vykonaly dobrý skutek, či napsaly o dobrém skutku svého kamaráda. O vítězích již tradičně rozhodne hlasování dětské veřejnosti na stránkách www.detskycinroku.cz.     

Do semifinále projektu, do kterého se i letos zapojilo několik stovek dětí, vybrala komise vždy pět nejlepších příběhů, které budou uveřejněny na stránkách www.detskycinroku.cz a v Učitelských novinách. „Musím říci, že výběr semifinalistů není vůbec jednoduchý úkol. Chodí nám tolik zajímavých příběhů a vybrat z nich 30 nejlepších je vždy těžké,“ komentoval rozhodnutí komise Radek Novotný, generální ředitel společnosti Whirlpool CR, která je hlavním partnerem projektu.       

Hlasování o finalistech potrvá do 13. listopadu 2009. Členem hlasující poroty se může stát každý žák základní školy, speciální základní školy nebo osmiletého gymnázia tím, že pošle svůj hlas jednomu příběhu v každé ze šesti soutěžních kategorií – Záchrana lidského života, Pomoc v rodině, Pomoc jiným dětem, Pomoc ostatním lidem, Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Hlasovat mohou jednotlivci i celé třídy.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne na Staroměstské radnici 1. prosince 2009 za účasti partnerů, médií a patronů. Předcházet mu bude slavnostní oběd v restauraci Střelecký ostrov, která je partnerem projektu. Mimo šesti jmenovaných kategorií bude již tradičně předáno i další ocenění. Zvláštní cenu Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek, předá šéfredaktor Učitelských novin, Jiří Frey.

Máte také doma malého hrdinu? Vzpomenete si na situaci, kdy vás vaše ratolesti mile překvapily? Jaký je váš favorit mezi semifinalisty Dětského činu roku?

Reklama