Jako absolventka Fakulty tělesné výchovy a sportu UK ví, jak je pohyb pro děti důležitý. Kdo? Paní Mgr. Soňa Pohanková, která je také spoluzakladatelkou jednoho pražského klubu pro maminky a děti. Jak to jde spolu dohromady?

 

Sešly jsme se v  coffee baru a nad výbornou kávou jsem paní Soňu Pohankovou, maminku dvou dětí a spoluzakladatelku klubu K2, zpovídala hlavně z toho, jak je cvičení pro maminky i pro děti již od útlého věku důležité.

 

Tento článek je určen hlavně pro maminky, a to budoucí či již na mateřské dovolené, které hledají jak pro sebe, tak pro své děti účelné využití času. V dnešní době mají maminky na mateřské možnost volby, nemusejí „sedět doma“ či jen„chodit na pískoviště“, čas strávený na mateřské dovolené mohou strávit aktivně se svými dětmi, pracovat na sobě a zároveň rozvíjet schopnosti a dovednosti svých dětí. Ženy na mateřské dovolené mají někdy strach, co bude potom, až půjdou zpět do pracovního procesu po třech čtyřech letech na rodičovské dovolené.

 

 

„V září tohoto roku jsme otevřeli klub pro maminky a děti. V programu nabízíme mnoho různých aktivit. Důležité je, že všechny hodiny jsou společné, a to i ty, které jsou zaměřené na osobní rozvoj maminek - u nás se mohou učit anglicky s rodilými mluvčími, takže po mateřské nemusejí nic oprašovat,“ vysvětluje Soňa Pohanková.

klubu K2 pomáhají maminkám například s bolestmi zad, každá z nás asi ví, jaké to je, když se děťátko rozhodne, vzpínajíc ručky, že zrovna a jenom se chce nosit.

„V lekcích cvičení na míčích nebo v hodinách jógy pro těhotné nebo po porodu naučíme maminky, které oslabené partie těla posílit a které přetížené protáhnout a uvolnit.

Zajímavostí u nás je, že všechny hodiny, nejen ty „cvičicí“, jsou společné pro maminky s dětmi, zatímco maminky cvičí, děti si hrají. A pro děti je jistota mámy velmi důležitá,“ usmívá se paní Pohanková. Trochu jsem zapochybovala, zda maminky vůbec mají na svoji aktivitu čas nebo zda děti nejsou bez dozoru: „Hodiny jsou svým programem vyvážené, věnujeme se v nich jak maminkám, tak i dětem. Například při hodině s gymbalony chvíli cvičí maminky svůj program, a pak zase využijí balon děti, samozřejmě za pomoci maminek.“

 

Pro děti je od útlého věku pohyb důležitý. Pohybem se v prvních měsících rozumí hlavně doteky, kontakt s maminkou, kdy matka dítě zvedá, přetáčí, nosí, klubíčkuje. Doteky jej stimulují a podporují jeho psychomotorický vývoj. Psychika žene dopředu motoriku a naopak.

 


„Je důležité dávat dítěti podněty – tím, že se mu věnujete, v prvních měsících například nabízíte různým způsobem hračku, umožňujete mu volný pohyb v poloze na zádech i na břiše, jemně jej masírujete, ukazujete mu, že o něj máte zájem, a dáváte mu i pozitivní motivaci k tomu, aby se zajímalo o své okolí.“

 

Paní Pohanková ovšem vzápětí dodává, jak je důležité respektovat vývoj dítěte. Podporovat dítě v objevování světa totiž neznamená přeskakovat jeho přirozený motorický vývoj, ale přirozeně ho provázet samostatným vývojem a rozvíjet ho v dané vývojové fázi. „Stále převládá pro mne nepochopitelné soupeření mezi maminkami či ve vztahu rodiče-prarodiče, co které dítě umí dříve a lépe. Tím můžete dítěti jen ublížit. V našem klubu se maminky dozví, jaký sled činností a v kterém měsíci či roku dítě má umět, aby se mohlo posunout ve vývoji dál. Například než začne sedět, různě se otáčí, přetáčí a posazuje a tím způsobem připravuje určité svalové skupiny pro kvalitní sed. Předbíhání vývoje například časným vysazováním na nočník, v případě učení se sezení za pomoci pasivní opory např. podkládáním a opíráním o různé polštáře apod., či dávání dítěte do chodítka, v případě nácviku chození, je nežádoucí pro jeho další správný vývoj svalového korzetu,“ vysvětluje paní Pohanková, která na FTVS vystudovala obor TV-rehabilitace.

 


Pro děti je cvičení a stýkání se s ostatními dětmi velmi důležité. Přiznejme si to, doma časem dojdou nápady, nevěnujeme se plně ani dítěti, ani domácnosti, může vzniknout zbytečné napětí. „U nás maminky starosti hodí za hlavu a věnují se dítěti, přičemž nezapomínají na sebe. Část hodin slouží také jako poradna, kde se maminky mohou svěřit se svým problémem jak z oblasti rehabilitační, tak i psychomotorického vývoje dítěte. Důležité je vědět, jak na to, a to my víme,“ dodává paní Pohanková.  

 

P.S. Víte, co je pro maminky motivující? Dětský smích a výskání při hrách.

 

 

Více informací o aktivitách klubu pro maminky a děti naleznete ZDE.

 

Foto: Soňa Pohanková

Reklama