Vytvoření jedinečného dětského pokojíku nemusí být ani složité ani nákladné. Důležité je naslouchat svému dítěti a umět využít nápaditost, říká bytová designérka Jana Hedencová z olomouckého studia Homedesign.

„Při výběru tématiky pokoje je dobré naslouchat především přáním a zájmům dítěte. Pro menší děti je vhodné zvolit určitý námět, například s jejich oblíbenou pohádkovou bytostí, zvířetem či hračkou. S barevným laděním, vzorem tapet nebo výrobou doplňků nám může pomoci samo dítě,“ říká Jana Hedencová.

Témata se samozřejmě mohou proměňovat. Pokoj by měl rozvíjet zájmy a dovednosti, stačí vybrat ty správné pomůcky a vybavení pro dítě. Při navrhování dětského pokoje by měl designér dbát na bezpečnost a volit zařízení úměrně věku dítěte. Důraz by měl klást na praktičnost, jednoduchost a hygienu, využívat by se měly zejména omyvatelné materiály. S vybavením by mělo být snadné manipulovat v případě potřeby.

Pokoj není skladiště, starých věcí se ale nebojte

 „Myslete na jednoduché úložné prostory tak, aby je postupně mohlo využívat i vaše dítě, ať už jde o police s úložnými boxy na hračky, nebo třeba o komody s menšími šuplíky. Doba, kdy se dětský pokoj stával skladištěm hraček, oblečení a nepotřených kusů nábytku, je pryč,“ radí bytová designérka.

Někteří rodiče chtějí investovat do pokojíku svých ratolestí nemalé finanční částky, jiní tu možnost nemají. To však není až tak důležité.

„Já dávám přednost originalitě, aby návrhy a doplňky ze svého pokoje nikde jinde nenašlo. Proto ráda využívám i starší věci, které se díky úpravě mohou stát originálním doplňkem interiéru,“ říká designérka.

Například výroba nového potahu, oblepení rámu obrazu, boxů, květináčů nebo natření starší židle či houpacího křesílka můžou pokoj oživit. Při navrhování pokoje mohou pomoci nejrůznější počítačové programy či bytoví designéři, s jejichž pomocí lze celý interiér naplánovat do posledního detailu.

„Vyvarujeme se tak nedokonalostí či jiných chyb. Často se však nové nápady rodí i po důkladném naplánování, proto se jim nebojte oddat, radí bytová návrhářka,“ dodává Jana Hedencová. 

pokoj

Obrázek 1 - Pokoj pro tříletého fanouška F1, šachovnice slouží  k měření výšky dítěte (FOTO: Jana Hedencová)

pokoj

Obrázek 2 - Dětský pokoj pro pětiletého rybáře (FOTO: Jana Hedencová)

 

Reklama