Chcete své dítko pojistit, ale stále si nejste jistí, jak pojištění nastavit? Nebo nad pojištěním stále váháte? Pojišťovna MetLife vám poradí, podle čeho pojištění vybrat a na co při sjednávání nezapomenout.

Dospělí versus děti

Děti jsou k úrazům náchylnější než dospělí. Důvodů je celá řada. Věděli jste například, že zorné pole dětí je téměř o třetinu menší než u dospělých? Děti tak spoustu věcí a nástrah zkrátka neregistrují. Jejich reakční doba je navíc mnohem delší než u dospělého člověka, u pětiletého dítěte dokonce až dvojnásobně. Stejně tak je u dětí rozdíl ve vnímání rychlosti, vzdálenosti atd. Teprve při dovršení 12 let si dítě začne více uvědomovat okolní nástrahy a lépe předvídá nebezpečí. Základem dětského pojištění by proto měla být kvalitní pojistná ochrana pro případ úrazů.

 kid

Jaké jsou nejčastější příčiny úrazů dětí vedle sportu?

Že vaše děti příliš nesportují ani nechodí ven s kamarády, a proto se jich riziko úrazů tolik netýká? Pozor na to. Dlouhodobě nejpočetnější skupinu dětských úrazů tvoří úrazy v domácnosti (přes 50 %). Na čele pomyslného žebříčku jsou pády – z výšky, ze schodů, z nábytku, uklouznutí na mokré podlaze, pády na nábytek. Časté jsou také domácí a „okolodomní“ popáleniny či řezné rány. Další početnou kategorií jsou úrazy dopravní, ať už při jízdě v autě nebo cyklistické úrazy.

 

Jaké jsou nejrizikovější dětské sporty? 

Pojištění pro děti rozhodně zvažte v případě, že se vaše děti věnují kolektivním sportům, jako jsou fotbal, hokej, basketbal, házená, florbal nebo volejbal. Děti se hecují navzájem, předvádějí se a v rámci zápalu pro hru při vzájemném kontaktu často neodhadnou svou sílu, což nezřídka kdy vede ke karambolům a slzám. Pokud vaše děti sportují organizovaně, nezapomeňte si při sjednávání ověřit, jaké má pojišťovna podmínky. Například MetLife pojišťuje amatérské a rekreační sportovce bez přirážky. Do této kategorie se řadí i většina běžných volnočasových sportovních kroužků a oddílů, včetně skautingu a letních táborů. Pojistná ochrana se pak vztahuje i na úrazy během amatérských závodů.

 

Kdy mám dítě pojistit?

Univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje. Odborníci doporučují začít přemýšlet o dětském pojištění v okamžiku, kdy děti začnou samy aktivně objevovat svět. Úrazy u dětí, které se učí chodit a běhat, jsou ve statistikách pojišťoven poměrně časté. Například u MetLife je možné děti pojistit od narození do 15 let, přičemž pojištěny mohou být až do 25 let věku.

 

Jak pojištění pro děti nastavit?

Pojištění by především mělo zajistit ochranu proti nepříjemným událostem, které mohou dlouhodobě negativně ovlivnit rodinný rozpočet a životní standard, na který je rodina zvyklá. V případě, že se něco skutečně stane, pojištění by mělo významně pomoci s krytím nákladů na léčbu a rekonvalescenci. Vždy vycházejte z rodinného rozpočtu a nejprve pro děti chtějte pojištění rizik spojených s vážnými úrazy a nemocemi a následnou léčbou, tzv. „velkých rizik“. Drobnější rizika pojišťujte až v případě, že vám v rozpočtu zbývají peníze. Například zlomená ruka je velmi nepříjemná, ale většinou se bez následků zahojí a nemá na rodinný rozpočet takové dopady. Nemusíte se bát vysokých nákladů, kvalitní pojištění pro děti pořídíte za několik set korun měsíčně.

 kid

Pojištění s rodiči nebo samostatná pojistka?

Primárně nezáleží na tom, zda pojištění pro děti „přidáte“ ke své vlastní smlouvě nebo dětem zřídíte speciální pojištění, klíčové je správné nastavení. Důležité je mít děti pojištěné proti vážnějším úrazům či nemocem, jejichž případná léčba je finančně náročná. Například pojištění Kamarád od MetLife bylo vyvinuto dětem přímo na míru a kromě možnosti vlastního nastavení pojistné ochrany proti úrazům, vážným nemocem, hospitalizaci, chirurgickým zákrokům aj. nabízí také celou řadu užitečných bonusů v podobě asistenčních služeb bez poplatku a vyššího pojistného plnění za dětské úrazy, ke kterým dojde během prázdnin.

 
Pokud dětem sjednáte Kamaráda do konce srpna, získáte v případě dětského úrazu během jakýchkoliv školních prázdnin až 2,5násobné pojistné plnění a navíc slevu 25 % na rizikové pojistné po celou dobu trvání smlouvy.
Reklama