Tak se nám narodilo miminko.
Je celé skrčené, červené, ale nám se líbí.

Moje miminko mělo od začátku očička normální a vpořádku.
Dívalo se na mě velkýma vykulenýma, krásně modrýma očičkama a my jsme přemýšleli, po kom je vlastně má modré.
Jedna naše známá, stará porodní bába, nám ale řekla, že téměř všechny děti mají po narození oči modré, od té nejsvětlejší až po temnou modrou, a jen málo čerstvě narozených dětí má jinou barvu.
Ta se potom pomalu mění a konečnou barvu dostávají oči až někdy po šestém měsíci.

Stejně tak náš Josífek, který už má oči stejné jako já a manžel, hnědé.

Některá miminka mohou mít po narození očička nateklá nebo s červenými žilkami. Je to následek porodních tlaků. Za několik dní by měly být oči v pořádku. Pokud se těchto problémů nemůžete zbavit delší dobu, je nutné další lékařské vyšetření. Miminko může na tyto potíže dostat od lékaře oční kapky nebo roztok na vyplachování.

Další z častých problémů u novorozenců bývá šilhání. Pokud se na vaše miminko ale podíváte blíže, poznáte, že toto šilhání způsobují záhyby kůže u vnitřních očních koutků. Ty budou během několika týdnů stálé méně výrazné.
Navíc, novorozenci nemají ani pořádně silné oční svaly, které zatím neumí ovládat. Proto mají potíže udržet oči současně zaostřené na týž objekt. Proto se může stát, že když se na vás dítě upřeně dívá, jedno oko mu někam „ujede“.

Potíže se šilháním se běžně upraví do šestého měsíce. Pokud máte ale pocit, že vaše miminko šilhá i dále, upozorněte na to lékaře. Včasné léčení šilhání je velice důležité a často úspěšné.

Jak daleko vidí novorozenec?
Dokud miminku nezesílí oční svaly, nestává se často, že by zaostřovalo tak, aby vidělo do různých vzdáleností. Umí to, ale zatím na to musí vynaložit příliš velké úsilí.
Potíže mu nedělá zaostřit do vzdálenosti asi 25 cm od kořene nosu. V této vzdálenosti vidí předměty jasně, ty vzdálenější už rozmazaně. Proto, když na něj mluvíte, musíte se dostatečně přiblížit a pokud jej necháte ležet samotné v postýlce, měli byste umístit do vzdálenosti 25 cm nějaký předmět, hračku, jasných barev.

Děti v tomto věku milují pozorování kontrastních předmětů. Nejvíce se jim líbí kombinace jasné barvy s bílou, například černobílá šachovnice. Přednost dávají složitějším tvarům a předmětům.

Nejdůležitějším a nejoblíbenějším k pozorování je lidský obličej. Určitě si všimnete, že vás velice upřeně pozoruje. Neví zatím, že vy jste matka, ale zajímá jej jen váš obličej.
Stejně bude pozorovat také cokoliv, co obličej připomíná (namalovaný obličej, panenka).
Asi od tří měsíců rozezná skutečný obličej od napodobeniny a také rozezná cizí lidi. Zatím se jich nebojí, stále se na ně směje, ale na lidi, kteří jsou kolem něj pravidelně se směje o něco více.

Kolem dvanácti týdnů dítě poprvé objeví svoje ruce. Dokáže je dlouhé minuty pozorovat, hrát si s nimi, proplétat prsty, ohýbat je… Poté si je začne také „ochutnávat“. Prsty dumlá, prohlíží si je a znovu dumlá a tak pořád dokola. Je úžasné pozorovat, jak se miminko dlouho zabaví pozorování vlastních rukou.

V této době ještě používá miminko oči a ruce odděleně. Neumí odhadnout vzdálenost, nemá sladěné pohyby ruky a vlastně vůbec neví, že to co vidí, může vzít do ruky a hrát si s tím.

Mezi čtvrtým a šestým měsícem už umí dítě zaostřit na jakoukoliv vzdálenost a už také ví kde má ruku. Proto se už postupně učí koordinovat ruce a oči. V šesti měsících už se bude natahovat po hračce, kterou chce. Učí se chytit a držet předměty, přitahovat si věci k sobě a cvičí si koordinaci rukou a očí, která je důležitá pro celý jeho život…

Podle knihy Penelope Leachové „Dítě a já“ zpracovala