restaurant

Docela nedávno jsem zašla se svou známou na přátelské posezení u kávy. Otevřela jídelní lístek a okamžitě vyřkla ortel: „Tak tohle je přesně příklad nevhodného dětského menu.“ Pousmála jsem se a pomyslela si něco o profesionální deformaci. Jenže teoreticky vzato, ona má vlastně pravdu.

Pod názvem „dětská menu“ nemusí nutně být jídla zdravá, upravená speciálně pro potřeby nejmenších. Většinou pod tímto názvem najdete klasické „dospělé“ jídlo, jen v menších porcích. Poměr živin, které tělo potřebuje, se ale s rostoucím věkem mění.

Když vyrážíte na výlet se svými dětmi a chcete se zastavit někde na oběd nebo svačinu, obvykle si sednete do restaurace, zastavíte u stánku s rychlým občerstvením, nebo vyhledáte fastfood. Ve fastfoodu se zřejmě stravují i vaši teenageři cestou ze školy nebo při jiných příležitostech. A v tom právě bývá kámen úrazu.

Dětská menu pod lupou

Počet obézních dětí neustále stoupá. Lví podíl na tom mají i prodejny řetězců rychlého občerstvení. Lákavým marketingem zaměřeným na děti a dárky pro ně je podporován prodej jídel s vysokým obsahem tuku, cukru a soli. Dospělá menu, jsou-li konzumována teenagery, jsou zdravá ještě méně. Právě proto si fastfoody a jejich dětská menu vzal pod drobnohled celosvětový test, který se zaměřil na prodejny McDonald’s, KFC a Burger King.

Cílem bylo porovnat nutriční hodnoty a způsoby propagace jednotlivých dětských menu. Zatímco Burger King nenabízí žádnou variantu dětského menu, KFC i McDonald’s nabízí velmi kalorická menu pro děti. „Kalorická hodnota dětského menu z McDonald’s představuje přes 36 % doporučené denní dávky energie,“ uvádí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. „Obsah soli v dětském menu ale dosahuje poloviny doporučené denní dávky pro chlapce ve věku 7 až 10 let,“ doplňuje. Dětská menu tak nejsou žádnou lehkou svačinkou, ale vydají za velký oběd, a to ještě kaloricky nevyvážený.

Starší děti, které konzumují dospělá menu, jsou obezitou ohroženy ještě výrazněji. Big Mac menu představuje 43 procent doporučené denní dávky energie pro chlapce ve věku 15 až 18 let.   

Největším problémem dětských menu byl vysoký obsah zejména nasycených tuků a velmi vysoký obsah soli. McDonald’s jako jediný z řetězců nabízí i zdravou variantu dětského menu, která má poloviční energetický obsah. Součástí všech dětských menu jsou sladké nápoje včetně Coca a Pepsi coly i přesto, že se výrobci těchto sladkých nápojů zavázali nenabízet je dětem mladším 12 let.

Chodí vaše děti do fastfoodu? A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti s dětskými menu v restauracích?

Reklama