teeth

K dnešnímu tématu mě inspirovala Míša Kudláčková. Její přítel (nechtěně) rozbil kuželkovou koulí bradu její dceři. Bylo to na dva stehy. Okamžitě se mi vybavily desítky dětských karambolů, které jsem zažila v dětství já, mí sourozenci a pak mé děti.

Vzpomínám si na karambol mé sestry, který pošramotil její sebevědomí až do hluboké dospělosti. Bylo to v zimě, měly jsme úžasnou ledovou dráhu, po které jsme drandily na všem možném. Sestra tenkrát dostala malinké sáňky z ohýbaných trubek. Dokážete si jistě představit, jakou rychlostí po ledě frčely. O to hůř se řídily a dole brzdily. Jednou se jí to stalo osudným. Narazila do nějakého opozdilce a cvakla zuby o přední oblouk. Když se na nás otočila, všichni jsme se mohli potrhat smíchy. Měla na půl přeraženou jedničku. Vypadalo to komicky.

Ale nakonec nám jí přišlo líto, protože za „socialismu“ se bílé korunky nedělaly a musela do osmnácti nosit zlatou. Chápete ten nesmysl? V době, kdy se chce holka líbit klukům a záleží jí na vzhledu víc, než kdy jindy v životě. Samozřejmě, že na ni všichni zlomyslníci pokřikovali „zlatozubko“ a tahle přezdívka se jí držela jako veš košile. Sestra strašně trpěla, přestala se smát, a když, tak s křečovitě zavřenou pusou. A tenhle „tik“ jí zůstal i poté, co jí v osmnácti vyměnili zlatou korunku za bílou.

Zuby jsou u nás v rodině snad prokleté. Podobný karambol se stal shodou okolností její dceři. Ne na sáňkách, ale na houpačce. Tentokrát šlo o oba přední zuby. V té době stomatologie sice pokročila, odlomené kousky se daly doplnit bílými náhradami, ale zase nebyla na takové úrovni, aby se každou chvilku neodlomily. Takže sebemenší námaha nebo neopatrné kousnutí, a neteř letěla k zubaři.

A aby toho nebylo málo a nezavršily jsme zubní karamboly v naší rodině do třetice, postihl i moji dceru. Na soustředění jela na kole a vedle ní se prohnal autobus tak blízko, že ji zatlačil do příkopu. A kromě zničeného kola a četných pohmožděnin to odnesly i přední zuby.

Musím zaklepat, dodnes drží skvěle, ale stejně to člověka, zvlášť dívku a ženu, poznamená navždy.

Máte také nějakou příhodu s dětskými karamboly? Rozbitá brada, přeražený zub, otlučené koleno, natržené ucho… Postihly vás, nebo vaše děti? Jaké mají následky?

Napište nám na dnešní téma -  Dětské karamboly na:

redakce@zena-in.cz   

první pomoc

Nejlepší příspěvek dne dostane knihu: Příručka první pomoci - Praktický průvodce do každé domácnosti, na pracoviště, do škol i pro volné chvíle.

Soutěž: Pinzeta