Jen dítko trochu povyroste, hned by chtělo ochutnat všechno, co mají dospěláci. Co dětem dávat k jídlu, kdy a jak často? Nabízíme odpovědi a nejčastější rodičovské otázky na téma dětská výživa.
Mé dítě plně kojím. Ráda bych ale začala s příkrmy a kašičkami. Jak je nejlepší začít?
Zkuste poprvé dát dítěti kaši k obědu. Většina miminek je v poledne ještě dobře naladěná. Největší úspěch budete mít pravděpodobně tehdy, bude-li dítě trochu hladové. Pozor ale, aby nebylo vyhladovělé moc a nekručelo mu v bříšku. Nenechte se odradit, když se to napoprvé nepodaří. Možná vezme miminko kaši ze lžičky do pusinky, ale při pokusu ji spolknout ji zase vyplivne.
Po pár neúspěšných pokusech ho to přestane bavit a bude chtít radši mámin prs nebo lahev. Může to trvat několik týdnů. Nevzdávejte to ale, pokud už dítě nemá na lžičku trpělivost, dejte mu jednoduše do sytosti napít z prsu nebo z lahvičky. Úplně odstavit mléčnou stravu byste měli až teprve tehdy, pokud se dítě bude umět kaší dobře nasytit.
Co bude mému dítěti nejvíce chutnat?
Většině miminek nejvíce chutná mrkev s bramborem. Mrkev je nasládlá a na sladké je miminko z mateřského mléka zvyklé. Většina dětí také mrkev dobře snáší, protože nenadýmá a spíše staví. Také se doporučuje brokolice, květák, fenykl nebo kedlubna, ale pozor, na rozdíl od mrkve tato zelenina trochu nadýmá.
Dávejte dítěti v prvních týdnech spíše jen zeleninu, aby si malý organismus zvykl na nové potraviny a dítě nemělo alergickou reakci. Další týden doplňte k zelenině brambory, třetí týden maso. To je nejlepší králičí, krůtí nebo kuřecí.
Existují potraviny, které dětskému žaludku nedělají dobře?
Vyvarujte se všeho, co je těžce stravitelné. Jako bílé i červené zelí, cibule nebo čočka. Zeleninová strava dětský žaludek nadýmá. Proto by měla být všechna zelenina, kterou budete do příkrmů mixovat, dobře uvařená.
Potřebuje dítě v jídelníčku změnu?
Ne, právě naopak. První příkrm bývá pro dítě opravdovým požitkem. Většinou tedy nehrozí, že by dítě přestala po týdnu mrkvička bavit. Navíc je dobré dávat miminku jednu zeleninu asi tak týden, protože jen tak můžete zjistit, jestli nebude mít dítě nějakou alergickou reakci (bolavý zadeček, vyrážku na předloktí nebo v obličeji). Pokud bude vaše dítě ve 12 měsících znát čtyři až pět druhů zeleniny, je to tak akorát.
Co dělat, pokud dítě kaši neustále plive ven?
Třeba je kaše příliš horká? Nebo jsou v ní velké hrudky. Pokud není problém v tomhle, potřebujete jednoduše více trpělivosti. Možná nemá vaše miminko prostě chuť jíst lžičkou, nebo není v motorickém vývoje ještě tak daleko. Udělejte jednoduše týden nebo dva pauzu, a pak to zkuste znovu.
Dětské kaše a příkrmy jsou naprosto bez chuti. Dítě opravdu nepotřebuje sůl pro doplnění minerálních látek?
Ne. Dětské ledviny ještě nefungují tak dobře jako u dospělých. Orgány miminka by se vylučováním kuchyňské soli zbytečně přetěžovaly. Dětskému organismu stačí přirozené minerální látky obsažené v zelenině, masu a obilovinách.
Co je lepší? Vařit příkrmy doma, nebo je kupovat v lahvičkách hotové?
Obojí má své pro a proti. Vařit příkrmy doma znamená spoustu času v kuchyni, ale zase víte naprosto přesně, co obsahují. V lahvičkách bývá dost zajímavá směs zeleniny, přitom by dítěti bohatě stačil jen jeden druh zeleniny. Při průmyslové výrobě dětských příkrmů a výživ ale platí tak přísná pravidla, že pokud jim budete chtít dostát při domácí výrobě, museli byste kupovat všechno ve speciálním BIO obchodě. Dospěláci jsou ale za jedno. Vařené doma chutná prostě lépe.
Dětská strava prý obsahuje málo tuku. Měl by se do dětských příkrmů přidávat olej? Pokud ano, jaký?
Ano, většina dětských zeleninových příkrmů je bez tuku. Sklenička by měla obsahovat asi tak 8-
Potřebuje dítě přes den teplou stravu?
Ano. Zhruba v šesti měsících jsou zásoby železa u miminka vyčerpány. K tomu, aby bylo železo organismu zase dodáno, potřebuje dítě stravu obsahující dostatek minerálních látek. Což je zelenina a maso. Kromě toho se živiny z vařených potravin lépe tráví.
Mohu zbytky dětských příkrmů znovu ohřát?
Je lepší to nedělat. Při opakovaném ohřívání se totiž ztratí mnoho důležitých vitaminů. Navíc některé potraviny bohaté na nitráty, jako například špenát nebo fenykl, by se neměly ohřívat vůbec. Špenát má schopnost vychytávat a hromadit z půdy - hnojiv a vody, škodlivé nitráty. Tím může být nebezpečný obzvlášť pro nejmenší. Špenát by se proto měl připravovat vždy čerstvý.
Doporučujeme přidat do něj trochu mléka nebo tvarohu, poněvadž vápník obsažený v mléčných produktech váže ve špenátu přítomnou kyselinu šťavelovou, a zjemňuje tak jeho chuť. Vápník pak sice není k dispozici dětskému organismu, bez mléka či tvarohu však dítě často špenát zcela odmítne. Pokud dítě celou skleničku příkrmu nesní, ohřejte jen část a zbytek vám v ledničce v pohodě jeden až dva dny vydrží.
Co by mělo dítě pít?
Pokud dítě přijímá pevnou potravu a není pouze kojené, potřebuje mezi jídly také tekutiny. Nejlepší jsou neslazené nápoje jako kojenecká voda nebo čaj. Pokud se na to bude dítě hodně šklebit, můžete mu zkusit dát naředěný džus v poměru 1:4.
Je pro miminko vhodné plnotučné mléko?
Pokud se chcete vyvarovat možných alergií, držte se jednoho pravidla. Žádné kravské mléko v prvním roce života. I když se v poslední době se vědci přiklání spíš k variantě, žádné kravské mléko během prvních 6 měsíců života. V druhých šesti měsících mohou miminka 200 miligramů denně, což odpovídá zhruba množství, které je obsaženo v instantních kaších.
Naše dítě je celé žhavé na sušenky. Může je chroupat?
Chroupání neškodí, ale pokud možno radši ne sladké. Pokud dáte dítěti koláč, nebo dětské piškoty, přijde na jiné chutě. Je lepší dát mu nejdříve knäckebrot nebo rýžový chlebíček.
Pokud dítě dostává jen zdravou stravu, musíme mu i tak čistit zoubky?
V každém případě. Zuby se nekazí pouze z cukru, ale také z uhlohydrátů. Navíc, pokud se dítě naučí, že k jídlu prostě patří také čištění zubů, bude to brát později automaticky, a nebudou s tím takové problémy.
Jsme vegetariánská rodina. Můžeme miminko stravovat také bez masa?
Ano, ale je potřeba myslet více na to, aby byly zeleninové příkrmy dostatečně bohaté na železo. Například jáhly nebo ovesné vločky mohou klidně nahradit maso.
Kdy můžeme kašičky a příkrmy nahradit normálním jídlem?
I největší milovník kaše začne dříve nebo později chtít mít na talíři to stejné, co má maminka nebo tatínek. Od desátého měsíce můžete dítěti začít dávat místo kaše třeba chleba se sýrem. Záleží, kolik má dítě zubů. Můžete zkoušet dávat syrovou zeleninu, nakrájené krůtí maso. V roce může dítě v podstatě cokoliv. Jen pozor, jídlo by nemělo být stále ještě solené nebo kořeněné.
Jaké máte zkušenosti s dětskou výživou?
Nový komentář
Komentáře
Kdy jste dětem začali dávat příkrmy při kojení?
Ťapina:
Z různých internetových diskuzí začínám mít pocit, že lepek je pomalu sprosté slovo.
Vivian: Z toho datového přehledu jasně vyplývá, že kolem roku 2100 už lidé vůbec nebudou jíst přirozené potraviny, protože zavádět lepek v dospělosti už ani nestojí za to, budeme se živit amarounama
Pokud jde o to zavádění lepku do dětské výživy - tímto se já řídím:
(je to citace z knihy Zdravá výživa malých dětí, autorky Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková)
Poznámka o lepku
Lepek je bílkovina obilného zrna, obsažená v pšenici, ovsu, žitě a ječmeni a ve všech výrobcích z těchto obilovin (tedy např. v mouce, krupici, vločkách, chlebu, rohlících, těstovinách, ale také v některých uzeninách, kečupech a polotovarech). Celiakie (nesnášenlivost lepku), alergie na lepek a hlavně další špatně vysvětlitelné reakce na konzumaci obilných výrobků se zdají stále větším problémem, o čemž svědčí i vývoj v doporučeních dětských lékařů:
V roce 1994 byl zdravým dětem lepek "povolen" od 6 měsíců, dětem ohroženým alergií od 8 měsíců.
V roce 1997 byl povolen zdravým dětem od 8.-9. měsíce, ohroženým alergií od 10.-11. měsíce.
V roce 2005 je podle názoru řady odborníků vhodné odsunout zavedení lepku na konec 1. roku, a to i u zdravých dětí, tj. u dětí bez alergické dispozice.
Pokud dítě začne jíst lepek až v době, kdy je jeho trávicí trakt dostatečně zralý, je nebezpečí nepříznivých reakcí (ať okamžitých, nebo velice dlouhodobých) podstatně menší. Známe nejeden případ, kdy lékaři až v dospělém věku odhalili souvislost četných zdravotních obtíží s předčasným podáním lepku. Přimlouváme se tedy za jeho zavedení ve stravě až na konci 1. roku. Je určitě výrazně méně omezující nejíst piškoty, krupici a těstoviny do 1. roku a pak si na nich pochutnávat po zbytek života, než je jíst nějakou dobu od 3 měsíců a pak po zbytek života na ně vzpomínat."
shb: lepek není žádné svinstvo, lepek je přirozená součást potravin (pšenice, žito, ječmen a oves) a za normálních okolností je naprosto neškodná. Akorát někteří lidé lepek nesnášejí a u těch pak vyvolává problémy, takže se musejí uvedeným obilovinám vyhýbat.
Takhle bys mohla označit za "svinstvo" prakticky všechno, nebo aspoň všechny potraviny, protože se vždycky najde někdo, komu dělají problémy :)
spetulka: ano, je to přesně tak. je celiakie jako onemocnění sliznice tenkého střeva a je alergie na obilniny (ať už na lepek, na bílkovinu... syn má alergii na pšeničnou bílkovinu, takže smí samožitný chleby, ječný kroupy i ovesný vločky, jen tu pšenici ne. a to ani špaldu nebo kamut) jakožto nepřiměřená reakce imunitního systému.
s celiakií nic nenaděláš, ta prostě je nebo není, propuknutí alergie z dispozic se dá odpomoct tím, že se ta potravina neuspěchá. druhá věc je, jak moc neuspěchá, ono to může znamenat zavádění nové potraviny až třeba v šesti sedmi letech.
MMCH pro zasvěcené o situaci: teď odběry, začátkem října pricky a pak možná půjde do zátěže pšenice. jupíííííííííííí
spetulka:
ano, přesně takhle jsem to měla podáno já, dodržovala jsem u syna velmi přísnou HA dietu a lepek měl zaveden zhruba v 10 měsících.
spetulka: Velmi elegantně shrnuto.
spetulka: to je to co sem psala níž
tak po chvíli googlení tomu rozumím takhle: existuje celiakie a alergie na lepek-jsou to dvě odlišné diagnozy. Celiakie buď je nebo není a buď se projeví nebo ne, čili z tohoto hlediska je úplně jedno, kdy to dítě dostane zavedený lepek-hranice, do kdy ne je 6měsíců věku, pak už tam není žádný důvod, proč ho nepodat. No a pak je alergie na lepek a u té bych tomu rozuměla tak, jako se všema ostatníma alergiema-čím později se zavede, tím líp, protože imunitní systém je dozrálejší, tudíž alergen nepropustí. Nicméně z hlediska rozvoje, resp.diagnostiky celiakie je vhodné zavést lepek kolem toho 8.-12.měsíce věku v době, kdy se ještě hodně podrobně hlídá, na co dítě má nebo nemá jakoukoli netypickou reakci a tudíž se dá problém s trávením lepku snáze vysledovat.
jo a jak to čtu, ten lepek je fakt svinstvo, nebrat
Midsummer: jj, ale je to pořád ta samá kytka, asi to bylo nedorozumění
Meander: no já si o tom musela bohužel taky dost zjistit, jednak jsme podezření na celiakii měli, naštěstí se celiakie neprokázala, ale i tak máme dost problémů - v tomto směru - s jinýma potravinama
. Takže jsem si musela zjistit složení pečiva....
Gedžitka: Já teda nechci dělat vlny, páč děti nemám, takže je neživím. Ale něco na téma celiakie jsem si holt zjistila, když už to mám doma
shb: už jsem to psala níž, tak ještě znovu
: podle mě se tady myslí fenykl zelenina. Do čajů se dává fenykl semínka.
Meander: nás tak krmili ve školce, když jsme nechtěli něco, co nám nechutnalo, já třeba špenát
Mimochodem ještě k tomu pečivu by si měly lidi uvědommit ještě jednu věc, než ho nacpou malýmu děcku - že nikdy neví, co ten výrobce do toho rohlíku/chleba dal. Dneska se třeba do všeho cpe sója, kterou by malý děcko nemělo mít v jídle hodně dlouho.....
Manx: Ale toho by byla prd škoda
Gedžitka: Mně si kámoška stěžovala, že když pediatričce řekla, že její syn zatíná rty, protože nechce vařenou mrkev, tato doktorka jí poradila, že mu má ucpat nos, aby tu pusu musel otevřít. Taky dobrý, co?
Manx: Já mám celiaka doma. A protože v tom půl roce dostal rohlík, roku se málem nedožil. Celiakie se údajně nemusí vůbec rozjet, když tomu děcku dostatečně dlouho nikdo žádnou mouku nedá. To je jako s tou mojí V-Leidenskou mutací. Taky se mi to nikdy nemuselo rozjet a já o tom nemusela vůbec vědět, kdybych nezačala brát hormonálku a neucpaly se mi žíly
fenykl je proti nadýmání a já teda děti nemám, ale dávat dítěti (teda do 1 roku) pecivo!?? no fuj