Jen dítko trochu povyroste, hned by chtělo ochutnat všechno, co mají dospěláci. Co dětem dávat k jídlu, kdy a jak často? Nabízíme odpovědi a nejčastější rodičovské otázky na téma dětská výživa.

 

Mé dítě plně kojím. Ráda bych ale začala s příkrmy a kašičkami. Jak je nejlepší začít?

 

Zkuste poprvé dát dítěti kaši k obědu. Většina miminek je v poledne ještě dobře naladěná. Největší úspěch budete mít pravděpodobně tehdy, bude-li dítě trochu hladové. Pozor ale, aby nebylo vyhladovělé moc a nekručelo mu v bříšku. Nenechte se odradit, když se to napoprvé nepodaří. Možná vezme miminko kaši ze lžičky do pusinky, ale při pokusu ji spolknout ji zase vyplivne.

 

Po pár neúspěšných pokusech ho to přestane bavit a bude chtít radši mámin prs nebo lahev. Může to trvat několik týdnů. Nevzdávejte to ale, pokud už dítě nemá na lžičku trpělivost, dejte mu jednoduše do sytosti napít z prsu nebo z lahvičky. Úplně odstavit mléčnou stravu byste měli až teprve tehdy, pokud se dítě bude umět kaší dobře nasytit.

 

Co bude mému dítěti nejvíce chutnat?

 

Většině miminek nejvíce chutná mrkev s bramborem. Mrkev je nasládlá a na sladké je miminko z mateřského mléka zvyklé. Většina dětí také mrkev dobře snáší, protože nenadýmá a spíše staví. Také se doporučuje brokolice, květák, fenykl nebo kedlubna, ale pozor, na rozdíl od mrkve tato zelenina trochu nadýmá.

 

Dávejte dítěti v prvních týdnech spíše jen zeleninu, aby si malý organismus zvykl na nové potraviny a dítě nemělo alergickou reakci. Další týden doplňte k zelenině brambory, třetí týden maso. To je nejlepší králičí, krůtí nebo kuřecí.

 

Existují potraviny, které dětskému žaludku nedělají dobře?

 

Vyvarujte se všeho, co je těžce stravitelné. Jako bílé i červené zelí, cibule nebo čočka. Zeleninová strava dětský žaludek nadýmá. Proto by měla být všechna zelenina, kterou budete do příkrmů mixovat, dobře uvařená.

 

Potřebuje dítě v jídelníčku změnu?

 

Ne, právě naopak. První příkrm bývá pro dítě opravdovým požitkem. Většinou tedy nehrozí, že by dítě přestala po týdnu mrkvička bavit. Navíc je dobré dávat miminku jednu zeleninu asi tak týden, protože jen tak můžete zjistit, jestli nebude mít dítě nějakou alergickou reakci (bolavý zadeček, vyrážku na předloktí nebo v obličeji). Pokud bude vaše dítě ve 12 měsících znát čtyři až pět druhů zeleniny, je to tak akorát.

 

Co dělat, pokud dítě kaši neustále plive ven?

 

Třeba je kaše příliš horká? Nebo jsou v ní velké hrudky. Pokud není problém v tomhle, potřebujete jednoduše více trpělivosti. Možná nemá vaše miminko prostě chuť jíst lžičkou, nebo není v motorickém vývoje ještě tak daleko. Udělejte jednoduše týden nebo dva pauzu, a pak to zkuste znovu. 

 

Dětské kaše a příkrmy jsou naprosto bez chuti. Dítě opravdu nepotřebuje sůl pro doplnění minerálních látek?

 

Ne. Dětské ledviny ještě nefungují tak dobře jako u dospělých. Orgány miminka by se vylučováním kuchyňské soli zbytečně přetěžovaly. Dětskému organismu stačí přirozené minerální látky obsažené v zelenině, masu a obilovinách.

 

Co je lepší? Vařit příkrmy doma, nebo je kupovat v lahvičkách hotové?

 

Obojí má své pro a proti. Vařit příkrmy doma znamená spoustu času v kuchyni, ale zase víte naprosto přesně, co obsahují. V lahvičkách bývá dost zajímavá směs zeleniny, přitom by dítěti bohatě stačil jen jeden druh zeleniny. Při průmyslové výrobě dětských příkrmů a výživ ale platí tak přísná pravidla, že pokud jim budete chtít dostát při domácí výrobě, museli byste kupovat všechno ve speciálním BIO obchodě. Dospěláci jsou ale za jedno. Vařené doma chutná prostě lépe. 

 

Dětská strava prý obsahuje málo tuku. Měl by se do dětských příkrmů přidávat olej? Pokud ano, jaký?

 

Ano, většina dětských zeleninových příkrmů je bez tuku. Sklenička by měla obsahovat asi tak 8-10 gramů jedlého oleje, což odpovídá zhruba dvěma kávovým lžičkám. Pokud v jídle není vůbec žádný tuk, nebojte se ho tam trošku přidat. Tuk ulehčuje dětskému organismu vstřebávání důležitých vitaminů. Kromě toho mají děti vyšší potřebu energie. Tu doplní právě dostatečným množstvím tuku. Pro děti se doporučují jedlé oleje, s dostatečným podílem nenasycených mastných kyselin. Například řepkový, sojový nebo slunečnicový olej.

 

Potřebuje dítě přes den teplou stravu?

 

Ano. Zhruba v šesti měsících jsou zásoby železa u miminka vyčerpány. K tomu, aby bylo železo organismu zase dodáno, potřebuje dítě stravu obsahující dostatek minerálních látek. Což je zelenina a maso. Kromě toho se živiny z vařených potravin lépe tráví.

Mohu zbytky dětských příkrmů znovu ohřát?

 

Je lepší to nedělat. Při opakovaném ohřívání se totiž ztratí mnoho důležitých vitaminů. Navíc některé potraviny bohaté na nitráty, jako například špenát nebo fenykl, by se neměly ohřívat vůbec. Špenát má schopnost vychytávat a hromadit z půdy - hnojiv a vody, škodlivé nitráty. Tím může být nebezpečný obzvlášť pro nejmenší. Špenát by se proto měl připravovat vždy čerstvý.

 

Doporučujeme přidat do něj trochu mléka nebo tvarohu, poněvadž vápník obsažený v mléčných produktech váže ve špenátu přítomnou kyselinu šťavelovou, a zjemňuje tak jeho chuť. Vápník pak sice není k dispozici dětskému organismu, bez mléka či tvarohu však dítě často špenát zcela odmítne. Pokud dítě celou skleničku příkrmu nesní, ohřejte jen část a zbytek vám v ledničce v pohodě jeden až dva dny vydrží.

 

Co by mělo dítě pít?

 

Pokud dítě přijímá pevnou potravu a není pouze kojené, potřebuje mezi jídly také tekutiny. Nejlepší jsou neslazené nápoje jako kojenecká voda nebo čaj. Pokud se na to bude dítě hodně šklebit, můžete mu zkusit dát naředěný džus v poměru 1:4.

 

Je pro miminko vhodné plnotučné mléko?

 

Pokud se chcete vyvarovat možných alergií, držte se jednoho pravidla. Žádné kravské mléko v prvním roce života. I když se v poslední době se vědci přiklání spíš k variantě, žádné kravské mléko během prvních 6 měsíců života. V druhých šesti měsících mohou miminka 200 miligramů denně, což odpovídá zhruba množství, které je obsaženo v instantních kaších. 

 

Naše dítě je celé žhavé na sušenky. Může je chroupat?

 

Chroupání neškodí, ale pokud možno radši ne sladké. Pokud dáte dítěti koláč, nebo dětské piškoty, přijde na jiné chutě. Je lepší dát mu nejdříve knäckebrot nebo rýžový chlebíček. 

 

Pokud dítě dostává jen zdravou stravu, musíme mu i tak čistit zoubky?

 

V každém případě. Zuby se nekazí pouze z cukru, ale také z uhlohydrátů. Navíc, pokud se dítě naučí, že k jídlu prostě patří také čištění zubů, bude to brát později automaticky, a nebudou s tím takové problémy. 

 

Jsme vegetariánská rodina. Můžeme miminko stravovat také bez masa?

 

Ano, ale je potřeba myslet více na to, aby byly zeleninové příkrmy dostatečně bohaté na železo. Například jáhly nebo ovesné vločky mohou klidně nahradit maso. 

 

Kdy můžeme kašičky a příkrmy nahradit normálním jídlem?

 

I největší milovník kaše začne dříve nebo později chtít mít na talíři to stejné, co má maminka nebo tatínek. Od desátého měsíce můžete dítěti začít dávat místo kaše třeba chleba se sýrem. Záleží, kolik má dítě zubů. Můžete zkoušet dávat syrovou zeleninu, nakrájené krůtí maso. V roce může dítě v podstatě cokoliv. Jen pozor, jídlo by nemělo být stále ještě solené nebo kořeněné.

 

Jaké máte zkušenosti s dětskou výživou? 

Reklama