Vůbec poprvé v České republice vtrhla skupina patnácti tanečníků na pracoviště dětské hematologie a onkologie, aby potěšila místní hospitalizované děti, vytrhla je na chvíli z monotónní šedi každodenní náročné léčby a zpříjemnila jim vánoční období. Mladí a talentovaní tanečníci z Jam Dance Crew, za přispění hostů ze skupiny Dap, Las Minute a Left Jawa předvedli improvizaci ve stylu streetdance, do které se zapojili také samotní nadšení malí pacienti.

Celá akce byla inspirovaná australským modelem, který v letošním roce sklidil obrovský ohlas u široké veřejnosti. Obdobné akce se uskuteční v průběhu letošního roku postupně na všech klinikách dětské hematologie a onkologie po celé České republice.

„Pro úspěšnou léčbu našich pacientů je nesmírně důležitá psychická pohoda. Děti by během hospitalizace, ale nejen v rámci ní měly zůstat v co nejintenzívnějším kontaktu s běžným životem, prožívat výjimečné zážitky a snažit se co nejvíce myšlenkově odpoutat od náročné léčby. Za účelem zpříjemnit onkologicky nemocným dětem proces léčení, vznikl projekt Můj nový život, který pro onkologicky a hematologicky nemocné pacienty po celé České republice pořádá řadu zábavních akcí a zážitkových projektů. Jedním z naprosto výjimečných počinů bylo právě taneční představení přímo na našem oddělení v Motole. Velice si v té souvislosti vážíme důvěry vedení naší kliniky a nemocnice, které nám umožnilo tuto událost na dětské onkologii zrealizovat,“ říká MUDr. Lucie Cingrošová, lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol.

\sadff

Hodinu trvající taneční show, která se odehrála přímo na chodbách dětské onkologie v Motole, byla založená na improvizaci a interakci s přítomnými dětmi. Ty se do tance samy nadšeně zapojily. Dokázaly tím, že přes svou momentální těžkou zdravotní indispozici a mnohdy také trvalé následky léčby v podobě amputací se dokáží bavit a radovat, jako každé jiné zdravé dítě. Z akce bylo pořízené jedinečné video, které je k dispozici ZDE.

Taneční představení vznikalo pod taktovkou Lucie Bláhové z Jam Dance Crew a za přispění dalších významných jmen českého streetdance – Zuzany Zizoe Veselé (Dap), Mathew Davida (Left Jawa, lektor Jam Dance Crew) a Davida Taz Lajperta (Last minute, lektor Jam Dance Crew)

ya\sfca

„Taneční akcí a následně pořízeným videem chceme také upozornit českou veřejnost na problematiku dětské onkologie. Jde totiž o téma, před kterým velmi často zavíráme oči, ač se ve skutečnosti týká nás všech. Záznamem z tanečního představení chceme dokázat, že onkologicky nemocní malí pacienti jsou především stále dětmi, kteří se přirozeně radují, hrají a baví a v tomto ohledu nejsou jiné, než jejich zdraví vrstevníci,“ dodává Lucie Cingrošová.

O projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT

Projekt MŮJ NOVÝ ŽIVOT vznikl na jaře 2010 na základě iniciativy dětské onkoložky MUDr. Lucie Cingrošové a umělecké fotografky Kamily Berndorffové, jejichž společným záměrem bylo představit laické i odborné veřejnosti děti léčené pro zhoubný nádor. Cílem projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT je nabourat zažité předsudky společnosti o zoufalství a beznaději onkologicky nemocných dětí a upozornit na nutnost včasné návštěvy lékaře v případě příznaků, které mohou znamenat onkologické onemocnění a prevence jeho pokročilého stadia. Projekt MŮJ NOVÝ ŽIVOT zároveň pořádá řadu aktivit určených onkologicky a hematologicky nemocným dětským pacientům po celé České republice, které jim mají zpříjemnit proces náročné léčby a tím přispět k jejímu úspěšnému výsledku.

\cdyacf

\scf

 

Reklama