Noha se skládá z 26 kostí a kůstek, podepírajících více než 50 svalů.
Je to jedna z nejsložitěji vystavěných částí lidského těla.
O to důležitější je její zdravý vývoj. Firma Baťa nabízí velký výběr obuvi pro děti všech věkových kategorií. Jak děti správně obouvat najdete v desateru zdravého obouvání.

DESATERO ZDRAVÉHO OBOUVÁNÍ OD BATI

1/ PÉČE ODBORNÍKŮ
Při každém nákupu obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte. Odborný personál vám poradí, pro jakou šířku a délku je nabízený vzor vhodný. Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky.

2/ SPRÁVNÁ DÉLKA
Vždy zkontrolujte vzdálenost mezi nejzazším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu. Obuv musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Polovina tohoto prostoru slouží jako rezerva pro pohyb prstů při chůzi, polovina pro růst.

3/ SPRÁVNÁ ŠÍŘKA
Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš široká bota nohu nedostatečně fixuje, noha v ní klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Úzká bota zase omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

4/ ZKOUŠENÍ OBUVI
Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím. Rozměry nohou měříme vestoje. Nedoporučujeme zkoušet obuv bez předchozího přeměření nohy. Je vhodné, aby dítě zkoušelo celý pár obuvi, a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně.

5/ MATERIÁL SVRŠKU
Vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů. Useň a textil jsou měkké, prodyšné, absorbují vlhkost a přizpůsobí se anatomickému tvaru nohy.

6/ VÁHA A STŘIH OBUVI
Čím lehčí, tím lepší! V nejmenších velikostních skupinách kupujte obuv výhradně kotníčkovou. Doporučujeme obuv šněrovací nebo uzavíranou páskem na sponu, nebo suchý zip.

7/ STÉLKA OBUVI
Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou, nebo vkládací vložkou ze savého materiálu.

8/ OHEBNOST A TLUMÍCÍ VLASTNOSTI OBUVI
V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů), musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná bota zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou.

9/ OPATEK
Je to vnitřní dílec v patní části obuvi, který by měl být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý. Noha v obuvi musí být dokonale fixována a nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy.

10/ PODPATEK
Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Obuv s vysokými štíhlými podpatky pro děti zásadně nedoporučujeme.  

Jakou obuv vybírat pro děti školního věku? První pravidlo zní: obouvejme jim takové boty, které jsou dostatečně prostorné v prstní části, nejlépe z měkké usně nebo textilu, vybaveny ohebnou a tvarově stálou podešví. Pro podzimní dny dětem ve školním věku dopřejme vycházkovou obuv, také obuv sportovní a samozřejmě přezůvky. Důležité je obuv často střídat.

Novou kolekci Baťa pro děti najdete na www.bata.cz