Protože dnes stojí dětské oblečení skoro stejně jako oblečení pro dospělé, nemůžu si dovolit všechno kupovat, když z toho dcera během půl roku vyroste. Tak občas něco ušiji.

Aby to bylo opravdu výhodné, nakupuji látky ve výprodeji, nebo přešívám oblečení, které jsem vyřadila.
Vždy se chvíli dívám na látku, na vzor, materiál, kvalitu a představuji si, jak by to vypadalo, kdyby z toho byla např. sukně a jak bych se v ní asi cítila. A když si řeknu, že se látka na sukni z nějakého důvodu nehodí, tak si ji představím třeba na kalhotách.
Takto, vylučovací metodou, přijdu na to, co budu šít.

Na materiálech moc nezáleží, jen umělinu bych moc nedoporučovala, obzvlášť v létě, protože se pod ní může kůže zapařit.

Co se týká střihu, tak ten většinou nepotřebuji. Jako předlohu si vezmu nějaké koupené věci, o kterých vím, že dobře sedí a obkreslím jednotlivé díly na papír, přišpendlím je na látku (samozřejmě až po tom, co je upravím tak, aby vyhovovaly mé představě) a vystřihnu. Nesmím zapomenout přidat tak dva centimetry na švy. A pak už se jen jednotlivé kusy sešívají na stroji. Je lepší si je předem nastehovat, aby se látka nekroutila.

Protože nejsem vyučená švadlena, tak si neumím jen někoho změřit a hned ušít oblečení. Musím průběžně zkoušet a upravovat.
Naštěstí to není problém, protože dcera se velmi ráda předvádí před zrcadlem.

Na šití není nic těžkého. Dokáže to každý, chce to jen trochu cviku.

Kromě oblečení se dají ušít i doplňky, jako batůžky, bodybagy, kabelky, kloboučky atd ... nebo třeba přehoz přes postel.  

Fotoalbum s více ukázkami tvorby autorky najdete ZDE