Zeptali jsme se lékárnice a odborné konzultantky BENU lékáren Ivany Lánové.

Nejen změna počasí, ale také změna režimu je pro děti náročná. Dítě po prázdninách přichází do kolektivu, nastávají mu školní povinnosti, stres, ranní vstávání (v zimě dokonce do tmy), psychická zátěž, fyzické aktivity, různé zájmové činnosti a  kroužky.
5f23ee25743cdobrazek.png
Mezi základní pravidla, která bychom měli dodržovat nejen u dětí, patří:

  • dostatečný pitný režim,
  • strava bohatá na vitaminy, minerály a vlákninu,
  • dostatek spánku,
  • pobyt na čerstvém vzduchu,
  • dostatek pohybu,
  • otužování,
  • přiměřená teplota v bytě (pozor na přetopené místnosti),
  • větrání bytu,
  • eliminace pasivního kouření.

Čím se oslabuje dětská imunita?

5f22c7c81ee82image.pngJe třeba si uvědomit, že opakované lehké infekce (např. rýma) jsou u dětí běžné a neznamenají narušený imunitní systém. U dětí od 1 do 5 let se mohou vyskytovat až 8x do roka a u dětí od 6 do 12 let až 4x do roka.
Oslabit imunitní systém může nezdravý životní styl, nedostatek vitaminů, minerálů a vlákniny, ponocování s nedostatkem spánku, pobyt v zakouřeném prostředí, nedostatečná nebo naopak nadměrná konzumace jídla, jednostranná strava, různé diety.

Jakým způsobem mohou rodiče posilovat dětskou imunitu?

Imunitní systém můžeme podpořit různými přípravky. Bakteriální lyzáty se používají u pacientů s často opakovanými infekcemi. Působí na podobném principu jako očkování, s tím rozdílem, že se podávají ve formě tablet či pastilek. Většina z nich je vázána na lékařský předpis. Biologicky aktivní polysacharidy, mezi které patří betaglukany, jsou látky izolované z hub. Užívají se po dobu minimálně 2-3 měsíců. Na tyto látky existuje řada vědeckých studií, které potvrzují jejich účinnost a bezpečnost.

K látkám aktivujícím imunitní systém patří též nukleotidy živočišného původu. Další možností je podávání probiotik a prebiotik, které podporují osídlení střeva přirozenou mikrobiotou. Ne nadarmo se říká, že imunita začíná ve střevech. Velmi bezpečná jsou homeopatika, která se mohou podávat u všech věkových kategorií bez omezení. Nemají žádné vedlejší nežádoucí účinky a nevykazují interakce s dalšími léky, takže se mohou podávat i jako doplněk ke klasické léčbě. Mezi vitaminy, které pozitivně ovlivňují imunitní systém, patří vitaminy C, A, D, B6 a B12. Z minerálů je to zinek a selen. Extrakty z echinacey se obvykle podávají od vypuknutí prvních příznaků onemocnění asi po dobu 8 týdnů.

Měla by se imunita posilovat celoročně? V kterém období je to nejdůležitější?

Imunitu je možno posilovat celoročně. Jedná se především o dodržování zásad správného životního stylu, po prodělané nemoci zachovat dostatečnou dobu rekonvalescence, protože nedoléčené dítě je náchylnější k dalšímu onemocnění.
Imunitní systém se doporučuje aktivně podpořit především v období zvýšeného výskytu virových onemocnění, tj. na podzim a v zimě, při velkých výkyvech počasí, před a po operaci, v období zvýšené psychické zátěže (zkoušky), při velké fyzické zátěži (tréninky).

Jak dítě ochránit před virózami?

Jednou z možností je očkování. O jeho vhodnosti se poraďte s dětským lékařem. Pokud dítě onemocní, nechte jej doma a nepouštějte do kolektivu, kde by mohlo nakazit ostatní. S dětmi nechoďte tam, kde se koncentruje mnoho lidí, jako jsou kina a obchodní centra. Dodržujte hygienické zásady, ruce je třeba mít mýdlem a teplou vodou. V případě, že nelze ruce umýt, používejte antibakteriální gel nebo ubrousky. Dítěti podávejte pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitaminů a minerálů, případně je doplňte vhodnými přípravky.

Více na Benu.cz
5f22c6560285aimage.png

Reklama