Sestavili jsme pro vás koláž z dopisů Renaty Linhové, která se proslavila ještě pod svým dívčím jménem Mašková, a to hlavně v roli Markétky ve filmu Přijela k nám pouť (1973). Diváci ji ale mohli také spatřit již jako dospělou, například v televizním seriálu Dlouhá míle (1989). Úryvky z dopisů pocházejí z její korespondence s režisérkou Simonou Oktábcovou (viz náš rozhovor v článku Dejte si destilát z dětských hvězd) při sestavování knihy Dětství před kamerou.

Milá Simonko,
stala se neuvěřitelná věc! Ozvala se mi Drahuška Králová (tehdy byla pravou rukou režisérky Plívové-Šimkové, pozn. red.)! Nejdřív jsem se lekla, že si na mne vzpomněla s nějakou roličkou, a znáš můj názor na „návraty dětských hvězd“ před kameru. Proletěl mi hlavou náš poslední rozhovor, kdy jsem žertovala, že by mi seděla role laskavé mladé maminky. Tenkrát nás to obě pobavilo, protože víme, že jeden z důvodů, proč mě prý kdysi vybrali do filmu „Přijela k nám pouť“, byly moje zlé oči! ...
... překvapila mě. Pořád ve mně vidí Markétku a pozvala mě jako čestného hosta do Ostrova na Festival Oty Hofmana. Měla se tam po 33 letech promítat Pouť a chtěli prý vidět, co se za ta léta stalo s hlavní představitelkou. Proč ne? To mě bude bavit! ...
... Drž mi palce, ať to „ustojím“ a neudělám ostudu. Budu Ti psát, jaké to tam je.

Renata

Čau Simonko,
zdravím z „Drahuščina“ Ostrova, z výletu do minulého života! Škoda, žes nemohla jet se mnou, abys to viděla na vlastní oči! Vážně mám pocit, že je mi zase těch 13 let! S Drahuškou je to, jako když jsme spolu točily. Zpovídá, radí, napomíná. Všechno sejně jako před třiceti lety. Na jednu stranu je asi trochu pyšná, že mě „objevila“, a je prý škoda, že už nehraju, ale na druhé straně mi schvaluje, že jsem se takhle rozhodla. Svěřila jsem se jí s několika zkušenostmi z konkurzů a pochopila, proč jsem to vzdala. ...
... Představ si, že dneska při závěrečném večerním ceremoniálu 38. ročníku Festivalu Oty Hofmana, mě konferenciérka pozvala k mikrofonu a celé naplněné hlediště ostrovského velkého kinosálu se mnou zapělo „Žluťásku, žluťásku, čičorečko!“ Bylo to naprosto neuvěřitelné a vůbec se mi odtud nechce.

Renata

Ahoj Simonko,
byla polovina prosince, když mě Drahuška Králová pozvala k Hybernům na premiéru muzikálu, který napsal Zdeněk Zelenka, Golem. Znáš Drahušku: „Renááátko, miláááčku, je to premiéééra u Hybernů!!!!??? V sedum buď před vchodem!“ Byla jsem ráda, potkala jsem tam pár známých z „minula“, se Zdeňkem jsem zavzpomínali na Vrchní, prchni, kde mi hrál ženicha...
... Jak je to dlouho? Pár dnů! Netočíme náhodou nějaký blbě napsaný filmový scénář? Karel Svoboda se zastřelil a Zdeněk Zelenka dnes vedle mne stál na Drahuščině pohřbu. Chápeš to? Ta ženská mně stihla jako nějaká dobrá víla ukázat, co bylo a je dobře, že teď je to, co je, a pak odešla! Před víc jak třiceti lety stála na začátku mé „kariéry“. Před půl rokem mi dala ochutnat, že dětství neskončilo, že jsem si ho dokázala dost uchovat a že s tím dědictvím dobře hospodařím... Bude se mi stýskat po tom jejím: Renááátko, miláááčku!

Renata

Více viz kniha Dětství před kamerou

Renata postupně filmovou branži opouštěla, až ji jednou opustila úplně. Dnes pracuje tam, kde ji to baví nejvíc, jako vedoucí Střediska volného času organizuje zájmové kroužky pro děti i dospělé.

SOUTĚŽ

Sledujte dětské hvězdy
a vyhrajte knihu Dětství před kamerou!

V našem magazínu vyjdou v listopadu a prosinci postupně čtyři rozhovory a články s dětskými hvězdami, se kterými dělala rozhovor také Simona Oktábcová do knihy Dětství před kamerou. V každém takovém článku najdete soutěžní otázku – napište vždy do diskuze pod článkem správnou odpověď, a pokud budete mít po konci soutěže všechny odpovědi dobře, máte šanci na výhru!
Ze soutěžících, kteří pod každý článek napíší správnou odpověď na soutěžní otázku, vylosujeme tři výherce, ti obdrží knihu Dětství před kamerou.
Soutěžních otázek bude celkem pět – čtyři pod rozhovory a články s dětskými hvězdami a jedna pod rozhovorem se Simonou Oktábcovou.

Soutěžní otázka č. 1:
Viz rozhovor se Simonou Oktábcovou: Dejte si destilát z dětských hvězd.

Soutěžní otázka č. 2:

Jak se jmenovala role, kterou ztvárnila Renata Mašková (Linhová) ve filmu Přijela k nám pouť?

a)
Alenka
b) Renata
c) Markétka

Reklama