Michael Dymek narodil se 4. září 1962 v Sokolově, poprvé na plátně objevil ve filmu paní režisérky Věry Plívové-Šimkové Páni kluci (1975), kde hrál nezapomenutelného Tomáše. Následovaly role například ve filmech Tajemství proutěného košíku (1977), Indiáni z Větrova (1979) či Krakonoš a lyžníci (Krakonoš na lyžích, 1981).

Z herecké dráhy se nakonec odklonil a vystudoval tanec na Státní konzervatoři. V roce 1988 emigroval do Německa. V Mnichově zůstal až do roku 1995, dnes žije v Praze, je šťastně ženatý a má syna a dcerku. Hraní už se nevěnuje, je ředitelem pobočky německé společnosti, která se zabývá elektronikou. Tančí v Tanečním divadle Bufo (viz www.bu-fo.cz).

Filmování vám ukouslo velký kus z dětství, proč jste nešel studovat na konzervatoři herectví, ale tanec?
Samozřejmě, že padala pořád otázka, proč nejdu raději na herectví. Byl jsem v té době docela známá tvář. A potom každý, kdo se dozvěděl, že jsem na konzervatoři, tak si automaticky myslel, že studuju herectví. Ale já jsem chtěl tancovat, dělal jsem gymnastiku, byl jsem hodně pohybově nadaný. Když jsem několikrát odřekl roli ve filmu, tak se filmaři přestali ozývat. Moc mě to nemrzí, vždycky jsem měl vnitřně problémy s tou velkou popularitou a nelíbilo se mi, jak se některé ty dětské hvězdy vytahujou.

Na koho z dospělých herců nejraději vzpomínáte?
Asi nejčastěji jsem byl „na place“s panem Somrem a docela jsme se navzájem trápili. Nejdříve mě on tahal za ucho a pak já jemu máčel vlasy v inkoustu (smích). To bylo ve filmu, a teď vážně. Setkal jsem se s ním ještě později při natáčeni Indianů z Větrova. Bylo to prima.

Vy jste si zůstal hodně podobný, poznávají vás dnes lidé na ulici?
Ano, je to až neuvěřitelné. V Pánech klucích jsem hrál Toma Sawyera a nedávno se mi stala třeba takováhle věc: Parkoval jsem v jedné části Prahy, kvůli nedostatku místa, několikrát za sebou na zákazu zastavení. Občas jsem tam potkal i hochy od policie, ale nepokutovali mě. Jednou, když jsem se vrátil k autu, měl jsem za stěračem lísteček „Naučte se už konečně parkovat, Tome“.
V poslední době je těch setkání dokonce mnohem víc, sám se tomu divím. Už jsem se s tím naučil žít a neuvádí mě to tolik do rozpaku.

A dřív, když jste byl ještě kluk, jak jste snášel popularitu?
Docela mě rušilo, že jsem ztratil soukromí. Většinou jsem se tomu snažil vyhnout, nebo se klidil někam do pozadí.

Proč myslíte, že jsou klasické dětské filmy z vaší doby stále tak divácky úspěšné a oblíbené?
Bylo tehdy na natáčení víc peněz, dětský film měl tradici a tím pádem se kolem něj točilo mnoho kvalitních lidí.

Jak to bylo s vámi a emigrací?
Po škole jsem tančil ve Státním souboru písní a tanců, jezdili jsme po zájezdech do ciziny a my jsme se společně s mou nastávající ženou rozhodli zůstat v Německu. Začal nový život a jiná práce. Začal jsem dělat skladníka u firmy, která se zabývala distribucí elektronických součástek, a v roce 1995 jsem se vrátil domů jako jednatel a manažer českého zastoupení této společnosti. Zní to stručně, ale věřte mi, nezastavím se ani na chvíli.
 
Nezasteskne se vám někdy po hraní?
Skutečně ne. Jednou za čas ta myšlenka vytane na mysli a zaujme mě. Nestýská se mi po něm, ale občas mě to napadne jako zajímavá myšlenka, ale že bych si každý den, při řešení pracovních problémů, posteskl: „Že já si nevzala Pištu Hufnágla!“ tak to ne.

Kolem natáčení bývá ohromná mašinérie, je něco, co jste si vyloženě užíval?
Moc hezká byla příprava na natáčení Indiánů z Větrova, kdy jsem pár dní žil v rodině Franty Radkoviče  majitele toho filmového psa, se kterým jsem se musel sžít. Zúčastnil jsem se jeho výcviku a poznal vše, co to obnáší. A docela se mi to sešlo, dnes máme dvouletého Jack Russela, platí za nezvládnutelné hyperaktivní teriéry. Já nevím, s tím naším Timem jsem chodil odmalička na cvičák, je poslušný a navíc je to mazlivý gaučák.

Jak budete trávit Vánoce?
Vánoce budu trávit v rodinném kruhu u dědečka na horách.

Jste stále rošťák, jako jste býval ve filmu Páni kluci, nebo vás otcovství a život naučily?
Otcovství a život mě naučily, leč jsem stále rošťák.

Kdo je vaše nejoblíbenější dětská herecká hvězda?
Sebestředný doufám nejsem, takže mé jméno teď neuslyšíte. Měl jsem hodně rád malého Culkina Macaulayho. Kdybych měl říct někoho z našich, tak je to určitě Tomáš Holý. 

SOUTĚŽ

Sledujte dětské hvězdy
a vyhrajte knihu Dětství před kamerou!

V našem magazínu vyjdou v listopadu a prosinci postupně čtyři rozhovory a články s dětskými hvězdami, se kterými dělala rozhovor také Simona Oktábcová do knihy Dětství před kamerou. V každém takovém článku najdete soutěžní otázku – napište vždy do diskuze pod článkem správnou odpověď, a pokud budete mít po konci soutěže všechny odpovědi dobře, máte šanci na výhru!
Ze soutěžících, kteří pod každý článek napíší správnou odpověď na soutěžní otázku, vylosujeme tři výherce, ti obdrží knihu Dětství před kamerou.
Soutěžních otázek bude celkem pět – čtyři pod rozhovory a články s dětskými hvězdami a jedna pod rozhovorem se Simonou Oktábcovou.

Soutěžní otázka č. 1:
Viz rozhovor se Simonou Oktábcovou: Dejte si destilát z dětských hvězd.

Soutěžní otázka č. 2:
Viz článek: Dětská hvězda: Renata Mašková.

Soutěžní otázka č. 3:
Viz rozhovor: Dětská hvězda: Pavlína Mourková.

Soutěžní otázka č. 4:

Jak se jmenuje pes Michaela Dymka?

                                                 a) Čert
                                                 b) Dášeňka
                                                 c) Tim

Jak na vás Michael působí – je vám sympatický? V jaké roli si ho vybavíte? Viděla jste někdy Michaela tančit?

Reklama