Na široký rozsah této problematiky se snaží upozornit dětská fyzioterapeutka Bc. Michaela Voltrová na svém instagramovém profilu Dětská fyzio máma. Ta se domnívá, že široký výběr různých pomůcek pro děti, jako jsou chodítka, lehátka či plazicí podložky je spíše ke škodě než k užitku.

„U psychomotorického vývoje spíše platí, že čím větší volnost a přirozenost (tedy méně pomůcek), tím lépe. Navíc je pravda, že každé miminko je individuální a co může pomáhat jednomu, druhému nemusí apod.,“ uvádí Michaela Voltrová.

Případné odchylky od normálu u dětí sleduje pediatr, ale značná část odpovědnosti leží na rodičích. Na co je třeba se u miminka například zaměřit?

Plenky
5f686bafc5856obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jedním z témat, která se u miminek řeší, jsou plenky. Podle fyzioterapeutky je vhodné, aby se správně se vyvíjejícímu dítěti dávaly co nejméně a zůstala mu důležitá volnost.  

„Jednorázové i látkové plenky omezují pohyb v kyčelním kloubu, mohou tak oslabit aktivitu břišních svalů, a tím negativně ovlivnit postavení pánve a kyčlí. Zároveň mění vnímání genitální oblasti, kdy je miminko pořád v suchém nebo vlhkém měkkém prostředí a nezná žádný jiný povrch. Od preventivního nošení plenek se tak dnes upouští a je lepší nechat dítěti volnost,“ vysvětluje.

Jinak se ovšem s plenkami zachází u dětí s patologickým nálezem. V takovém případě mohou být naopak doporučené.

Ponožky

5f686bf9d0080obrazek.png
Foto: Shutterstock


Pro vývoj nohy je u nejmenších důležitý také výběr ponožek. A i v tomto případě platí, že když je to možné, mělo by dítě zůstat bosé. Nohy se otužují a dostávají různé podněty pro funkční vývoj.

„Není-li možné nechat děťátko bez ponožek, volíme takové, které nechají nohám prostor. Tedy nestahují prsty a nedělají pod gumičkou otlaky, ideálně ponožky o číslo větší. Když děťátko začíná chodit, je dobré jej nechávat opět co nejvíce naboso. Jestliže potřebujeme nožku více ochránit a zateplit, volíme tzv. capáčky, které by měly mít prostor opět hlavně v oblasti prstů. Dobré je, když rozeznáte pravý a levý capáček podle jejich tvaru, který respektuje i tvar nohy,“ radí Michaela Voltrová.

Šátky a ergonomická nosítka

5f686b1cc34c6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Od kočárků někteří rodiče ustupují a upřednostňují nošení miminka v šátku nebo v nosítku. To je praktické a upevňuje se pouto mezi dítětem a rodičem. Na druhou stranu to může být rizikové s ohledem na vývoj pohybového aparátu. Podle Michaely Voltrové platí jednoduché pravidlo – všeho s mírou.

„Ergonomická nosítka nebo šátky by se měly používat jen po určitou dobu, tedy maximálně dvě až tři hodiny denně. S takto uvázaným miminkem by se také nemělo sportovat. Následně je třeba šátek nebo nosítko náležitě kompenzovat, a když je miminko vzhůru, dát ho na podložku na bříško, aby mohlo trénovat vzpřimování,“ doporučuje Voltrová. Při jakémkoli problému je ovšem třeba takovéto nošení miminek konzultovat s odborníkem.

Čtěte také:

Reklama