Jestli patříte mezi příznivce jarní očisty těla od škodlivých látek a už plánujete svoji letošní kúru, pozor! Detoxikace vám totiž může stejně dobře pomoci, jako i velmi ublížit! Přečtěte si, kdy byste se jí měli raději vyhnout.
V dnešní „době jedové“, kdy jsme neustále vystaveni koktejlu škodlivin v ovzduší, potravě, lécích i kosmetice je zcela logické, že jednou za čas chceme ve svém těle pořádně vygruntovat. A není vůbec divu, že si na tento velký jarní úklid sebe sama zpravidla vybíráme jaro, kdy je naše fyzická schránka vyčerpaná a unavená po dlouhém období zimy.
Ovšem pokud jste většinu zimních měsíců trávili skrčení u počítače s hrnkem plným velkého a silného espressa a balíčkem čokoládových sušenek, měli byste na veškeré radikální detoxikační kúry zapomenout. Mohly by vám totiž pěkně uškodit!
Ve všech chytrých knihách se píše, že detoxikace není vhodná pro:
- diabetiky
- lidi s onemocněním ledvin
- pacienty s poruchami srdečního rytmu
- osoby s kardiovaskulárními chorobami
- těhotné
- děti
- seniory
- jakkoli oslabené jedince
Už tenhle samotný výčet je docela vypovídající – detoxikace je pěkně invazivní proces, který nám dá pěkně zabrat!
Nejčastějším způsobem očisty těla od škodlivin je různě pojatý půst, tedy intenzivní omezení přijímané potravy. Ovšem, naordinovat si hladovění sami, bez asistence lékaře nebo výživového poradce, je dost riskantní podnik.
I ve chvíli, kdy jste úplně zdraví (což mnohdy sami nedokážete posoudit), ale nikdy jste se delší dobu nepostili, můžete mít dost nepěkné vedlejší účinky, jako jsou:
- malátnost
- obrovská únava
- závratě
- překyselení žaludku (pokud ve velkém pijete čerstvé šťávy)
- problémy s trávením (dokonce i velmi nepříjemné podráždění střev či análu způsobené doporučovanými klystýry)
- akutní otrava těla
Ano, poslední bod skutečně myslím vážně. Při intenzivním půstu dochází rychle k odbourávání tukových zásob, což jsou přesně ta místa v našem těle, kde se uskladňuje nejen energie na horší časy, ale také spousta škodlivin. Ovšem při rychlém úbytku váhy, kdy jsou játra i ledviny oslabené nedostatkem výživy, nemusí být naše čistocí orgány schopné takové množství rychle uvolněných toxinů zpracovat a vyloučit. Důsledkem detoxikace pak skutečně může být i akutní intoxikace.
Jak tedy postupovat?
Pokud jste příznivci zdravého životního stylu čerstvě po lékařské prohlídce, klidně si pár dní pijte jen mrkvové šťávy, máte-li pocit, že vám pak bude lépe.
Ovšem jestli patříte mezi běžnou populaci, která v zimě viděla posilovnu i bazén maximálně dvakrát, a která si dá k obědu spíše řízek než salát s klíčky, určitě se snažte vyvarovat jakýchkoli radikálních kúr.
Nejprve pozvolna přejděte ke zdravějšímu způsobu života se vším všudy a teprve poté vyhledejte lékaře či výživového poradce, aby vám naordinovali detoxikační léčbu vhodnou pro váš aktuální stav. Protože stejně jako nefungují zázračné diety bez trvalé změny ve stravování a pohybu, nefungují ani zázračné detoxikační procedury, pokud spoléháte jen na ně.
Nový komentář
Komentáře
Detoxikace - dobrý na procisteni, ale já jsem spís pro očistení jater, ty jsou důlezitá pro správné fungování organismu, jsou "čističkou". Proto užívám silymarin duo, obsahuje vysoký obsah ucinných látek a hlavní dve bylinky jako je ostropestrec a šišák.
Tina5 — #16 taky mi to tak přijde, když jsem byla abstinent, byla jsem každý rok nemocná. Co jsem se zkamarádila se slivovičkou víc než viróza mě zatím nesejmula. Tak snad to vydrží.
Šťávy se dělám domácí a z čerstvého ovoce a zeleniny,ale nepřeháním to.
V tomto případě jsem ráda za seniora
cilani — #15 Dědeček taky miluje švestky.. ty tekuté a jedna štamprlička denně je prevence proti baciloušům..
Trefa — #14 no co, já piju pálené ovoce, páč to čerstvé mi moc nechutná.. Zeleninu jsem bohužel ještě ve formě pálenky nepotkala.
Trefa:kazdy den nekdo na nas utoci ohledne jidla.ale co ty kteri fetuji a piji alkohol?ty jsou zdrave?my vime co mame delat.ale oni ne.
Tak bych teď potřebovala vysvětlení, co mi tenhle článek jako měl dát.. Sorry, ale vypadá to jako kdysi moje práce do školy. Seřadila jsem nějaké informace. co jsem různě přečetla a hotovo.. hlavně, že jsem splnila rozsah.
átéčko — #7 ježíííš, já četla cholerou..
To je strašný kočkopes ale rozhodně ne návod pro někoho, kdo chce držet půst nebo hledá argumenty, proč ho nedržet. A to pomíjím, že některá fakta jsou ve skutečnosti poněkud jinak.
Já to říkám pořád, že moc zdravého je nezdravé

Velice zajímavý článek, hodně jsem se přiučila.
Já se o detoxikaci snažím a jsem v šoku, jak je nebezpečná, to slyším prvně.
A Jakubovi přeji k narozeninám všechno nejlepší
Mně se článek líbí! Detoxikaci provádím na jaře jen bylinkami. A Chlorelou.
nikdy jsem tohle nedělala a děloat nebudu
Nikdy jsem žádnou detoxikaci nedělala
Detoxikace není pro mně
doteď jsem se u práce detoxikovala litrama kafe, za chvíli to vylepším energeťákem, abych vůbec vstala, musíte to vytrhnout za mě, ž-inky
Ano, tak to byl opravdu "poučný" článek. To už snad i komerční tipy mají větší informační hodnotu.