5eb2918988431obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jaro tu a je to období, kdy je svět doslova v rozpuku, vše je nové, voňavé, čerstvé a svěží. Na toto období se připravujeme nejen všemožnými odlehčenými jídelníčky nebo detoxy, ale také nákupy květin, sazeniček, a také novými módními kousky, které prostě do nové sezony nutně potřebujeme. Úžasných trendů, které stojí za hřích je totiž letos nespočet! A tak je nejvyšší čas zazimovat teplé oblečení. Jak postupovat a co by vám při takové práci nemělo chybět? My víme, jak na to!

Krok č. 1 - čistka

Ano, je to tak a nemá cenu se tomu bránit. Přechod z jedné sezony do druhé je jako stvořený k tomu, abychom naši skříň pořádně vyčistily. A to nejen tak, že důkladně vytřeme ze všech rohů prach, ale hlavně pořádným probráním všeho, co se v ní nachází. 

 • Nejprve vyndejte ze skříně všechno oblečení, které se v ní nachází a rozložte si ho na postel/koberec nebo jinou plochu, kde na vše dobře uvidíte. 
 • Začněte tím, že proberete věci, které jsou ryze zimní a během jara a léta je rozhodně nebudete nosit. Nemá cenu nechávat si ve skříni tři svetry, vsadíme se, že je opravdu na sebe neobléknete.
 • Pak postupujte krok za krokem. Zkontrolujte vše, co vám zůstalo na “jarní/letní” hromádce. Věci, které jsou zničené, žmolkovaté, mají na sobě nevypratelné fleky nebo jinou vadu, vyhoďte. Oblečení, které víte, že opravdu nenosíte, vyřaďte a prodejte třeba na Vinted.cz nebo darujte kamarádkám. Zbytek věcí, které prošly čistkou, znovu poskládejte nebo pověste na ramínko a vraťte do skříně. 

Krok č. 2 - úklid zimního oblečení

Předpokládáme, že nechcete ve třiceti stupních v létě koukat ve skříni na zimní kabát. A tak všechny tyto “těžké” kousky oblečení jednoduše zazimujte. Ale tak, aby se i v další sezoně těšily skvělému stavu. 

 • Detox zimního šatníku by měl proběhnout stejně jako tomu bylo u letního. Vše proberte, zkontrolujte, vyhoďte zničené, vyřaďte vše, co nenosíte a připravte oblečení, které uložíte k sezonnímu spánku.  Nezapomínejte ani na to oblečení, které máte rády, ale je třeba jej opravit, přišít knoflík, opravit zip apod. Teď je ten správný čas odnést ho nějaké šikovné švadlence. 
 • Připravte si dostatek vakuových pytlů, do nichž uložíte všechny zimní oblečení, odžmolkovač a váleček na odstranění chlupů a nečistot. 
 • Všechny kousky, které chcete uklidit, pořádně prohlédněte - svetry odžmolkujte, vše zbavte nečistot a poskládejte. Teprve poté oblečení vkládejte do pytlů. 
 • Kabáty a bundy je před letním spánkem vhodné donést do čistírny a nechat profesionálně vyčistit. 
 • Postupujte strategicky, ať nejste na podzim v šoku, že máte kulichy vedle sportovního zimního oblečení nebo svetry a punčocháče v jednom pytli. 
  Ideálně proto sbalte všechny vršky dohromady, kalhoty, sukně a šaty k sobě, kabáty zvlášť a doplňky jako jsou čepice, rukavice, šály apod. také k sobě. 
 • Klidně si všechny zavakuované pytle oštítkujte. Usnadní vám to práci i čas. Podobně jako při stěhování. 

Krok č. 3 - botník

Pokud jste doufaly, že ta dřina a smutné vyhazování zničeného oblečení, je u konce, tak bohužel. I boty by měly projít čistkou a očistou! 

 • Bez řečí vyhoďte všechny boty, které jsou okopané, mají odřenou špičku nebo neopravitelné podpatky. 
 • Boty, které stojí za opravdu (podrážky, podpatky nebo zipy), zaneste k ševci. 
 • Boty, které “přežily” úklidovou smršť, umyjte, zbavte je nánosů bahna (ano, i takové kousky můžete po sezona jinak najít) a nebojte se je ani namazat a impregnovat. 
 • Všechny páry pak ukliďte do botníků nebo zabalte do krabic a nechte nerušeně odpočívat na novou sezonu. 

Krok č. 4 - vítej nová garderobo

Na závěr je čas vytahat všechno jarní a letní oblečení, které na vás poctivě čeká. Je čas podrobit ho také malému detoxu. Budete překvapené, kolik hrůz jste skladovaly. A ano, takové věci, u nichž jsme doufaly, že se přes zimu zázračně opraví, zbaví skvrn nebo se třeba o číslo zvětší, máme jistě v šatníku všechny. 

 • Opět proveďte detox. Bez slitování. Věřte, že věci, které jsou v pořádku, ale nenosíte je, udělají někomu jinému jistě spoustu radosti. 
 • Vše, co je pomačkané nebo příliš nevoní, vyperte nebo alespoň vyžehlete. 
 • Věci, které rozvěsíte na ramínka, nechte alespoň na chvilku “nadechnout” a dopřejte jim čerstvý vzduch, než je zavřete do skříně. 

Také si přečtěte:

Reklama