Nejlepší národní expozicí Pražského Quadriennale je z pohledů dětských návštěvníků „stánek“ bratří Formanů reprezentující Českou republiku. V rámci ankety PQ dětem, jejíž výsledky byly vyhlášeny dnes dopoledne, získali bratři Formanové více než třetinu hlasů. Jejich interaktivní projekt VEJDIVYJDI zvítězil hravou pouťovou tématikou a zároveň nabídkou pohledu do divadelního zákulisí. V zákoutích spletitého stánku narazí děti na medvědí kapelu, šatnu, kde je možné nechat se nalíčit, nebo na divadelní „kuchyni", ve které se připravuje představení. Děti mají možnost si prohlédnout výstavu a projít připravenou hrou kdykoliv mezi 10:00 a 20:00 až do neděle 24.6., kdy končí celé PQ. Do včerejšího večera navštívilo Pražské Quadriennale téměř 3000 dětí.

Pražské Quadriennale se přehouplo do druhé poloviny a dnes dopoledne došlo i na hlas jeho nejmladších účastníků. Sekce PQ dětem je letos již potřetí součástí hlavního programu. Děti v něm formou zábavné hry podrobně procházejí celou výstavou a mají také možnost vyzkoušet si práci scénografa a kostýmního návrháře ve speciálních dílnách.

Veliký úspěch projektu dokládal dosud vždy ve švech praskající koutek PQ dětem, a nezřídka i dlouhá fronta, která k němu směřovala. Konfrontaci jednotlivých národních expozic s kritickým a nestranným dětským okem nabízela anketa, ve které dětští návštěvníci vybírali nejlepší expozici a doplňovali ji i vlastním odůvodněním a popisem svých dojmů. Její výsledky nakonec určilo více než 1000 odevzdaných hlasů, z nichž celých 365 získali bratři Formanové.

Český pavilon zvítězil s drtivým náskokem před expozicí Nového Zélandu, za nímž se na třetím místě umístil vítěz Zlaté Trigy, pavilon Ruska. V jeho případě rovněž zaujala interaktivita před prvotním dojmem z imitace nevábné vlhnoucí místnosti, do níž je třeba si nazout galoše, popřípadě se vybavit deštníkem.

„Děkujeme především organizátorům dětské sekce Janu a Martině Svobodovým. Bez jejich přispění by náš pavilon nepřežil ohromný nápor zájmu dětí ani první den!“ řekl Matěj Forman při přijetí ceny. „Nevím, co je uvnitř, ale rozhodně si cenu budeme dělit, protože se o ni zasloužila řada lidí.“
Cenou byl kufřík, v němž se skrývalo asi nejcennější poselství dětských kritiků; všechny hlasovací lístky včetně zapsaných a zakreslených dojmů soutěžících dětí.

Pořadí:
1.ČR
2.Nový Zéland
3.Rusko
4.Tchai-Wan
5.Brazílie


Ceny vstupenek do Průmyslového paláce:
Jednodenní vstupenky:
Základní vstupné: 120,- Kč
Snížené vstupné: 60,- Kč (studenti, důchodci, zdravotně postižení)
Rodinné vstupné: 180,- Kč (2 dospělí + min. 1 dítě do 18let)
Žákovské vstupné: 30,- Kč (pro školní skupinu – min. 10 žáků)

Další informace najdete www.pq.cz

Reklama