Za celé dva roky po rozvodu neviděla Barbara (41) od svého exmanžela ani korunu výživného na jejich dceru. Neustále se vymlouval na špatnou finanční situaci a jen sliboval. Když se doslechla, že se právě vrátil s novou partnerkou z exotické dovolené, plánuje stavět dům, rozhodla se konečně jednat.

„Naše dcera začala studovat vysokou školu, takže náklady mi rapidně vzrostly. Proč to mám táhnout celé sama, řekla jsem si. A když už, tak už! Rozhodla jsem se požádat rovnou i o navýšení alimentů. Jenže mi bylo řečeno, že už to není moje věc,“ říká Barbara. Jak je to možné? Její dcera byla starší osmnácti let. Proto se automaticky stala tím, kdo je oprávněn žádat rodiče o výživné, případně ho na něm vymáhat.
laww.jpg

Povinnosti dospělých

Podle Asociace neúplných rodin, z.s. je právě tohle kritický moment, kdy dospělé, studující děti raději zatnou zuby a uskrovní se, než aby se domáhaly svého práva. Odrazuje je konfrontace s rodičem, s nímž často nemají dobrý vztah, ale i fakt, že jde o běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem.

„Často se setkáváme s případy, kdy výživné vymáhají rodiče, ale jakmile je potomek plnoletý, povinnost přechází na něj, a on ve vymáhání neumí pokračovat. To je přeci hrozně nespravedlivé, zvláště s přihlédnutím k tomu, že vysoká škola a s ní spojené náklady ho teprve čekají,“ uvádí Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin a ředitel asistenčního programu VašeVýživné.cz, který zdarma pomáhá s vymáháním alimentů.

Na co máte nárok?

Celkem se problém s výživným může týkat několika desítek tisíc studentů, z toho asi 20 tisíc vysokoškoláků. „Mladí lidé mezi 18 a 26 lety dnes tvoří asi pětinu našich klientů,“ říká Petr Sýkora a popisuje, jak spolupráce probíhá: „Tomu, kdo se zapojí do našeho programu, přidělíme osobního asistenta, který ho celým procesem provede, najde to nejvhodnější řešení, a bude ho zastupovat při všech jednáních.“ Vše je zdarma, a to i v případě, kdy se nepodaří nic vymoci. Pokud je ale vymáhání úspěšné, může se student dočkat výživného i za předchozí roky, pokud je rodič neplatil. Dlužné výživné je totiž možné vymáhat zpětně až 10 let.

„Máme i případy, kdy se nám podařilo vymoci výživné, které rodič neplatil od deseti let věku dítěte. Díky částce mohla rodina splatit půjčky, které měla, a znovunastavení pravidelných plateb pomohlo studentovi začít studovat lékařskou fakultu. Přesně tohle jsou ty okamžiky, kdy jasně vidím, že naše snažení má smysl,“ zmiňuje Petr Sýkora s tím, že je pro ně účinnou pákou možnost pozastavit dlužníkovi řidičské oprávnění: „Pro mnohé z těch, co prostě platit nechtějí, ale peníze mají, je to pádný argument, proč se k povinnosti po letech postavit čelem.“

Podvádět se nevyplácí

Na výživné po 18. roku života nemáte právo automaticky. Rodič totiž rozhodně nemusí platit výživné na potomka, který by si mohl bez problému vydělávat, ale nechce se mu. Výživné náleží pouze nezaopatřeným. Těmi jste v situaci, kdy se soustavně připravujete na budoucí povolání. Co přesně to znamená? Svědomité denní studium střední, vyšší odborné nebo vysoké školy.

Věčné studenty anebo ty, kteří navštěvují školu sporadicky, však odborníci na výživné varují. Pokud se totiž prokáže, že student ke svému studiu nepřistupoval svědomitě, případně nestudoval vůbec, může jeho platící rodič požadovat navrácení proplaceného výživného. Soudy už takovou situaci řešily. Stejná situace nastává, pokud přestanete školu navštěvovat, ale formálně jste ještě student. A přestože neexistuje žádná „oznamovací povinnost povinnému“, lidé z praxe to rozhodně doporučují.

„Placení výživného rozhodně není možné zneužívat. Pokud někomu škola nejde nebo ho nebaví, není jediný důvod, proč by neměl nastoupit do zaměstnání na plný úvazek. V takovém případě pochopitelně končí vyživovací povinnost obou rodičů. Pokud bych tuto skutečnost jako bývalý student ignoroval, musím se připravit na to, že alimenty budu možná muset v plné výši vrátit,“ varuje předseda Asociace neúplných rodin.

Věděli jste, že:

  • Asi 20 000 vysokoškolských studentů pochází z neúplných rodin.
  • Počet mladých, vymáhajících výživné pro vlastní osobu, stoupl meziročně o 31 %.
  • Každý pátý člověk zapojený do programu VašeVýživné.cz je mezi 18 – 26 lety.
  • Průměrné výživné pro studenta mezi 18 – 26 lety činí asi 3 500 Kč měsíčně.
  • Náklady na život vysokoškoláka se odhadují mezi 9 000 – 13 000 Kč měsíčně.

Zdroj VašeVýživné.cz

Čtěte také:

Uložit

Reklama