Ta slova sice nezní moc libozvučně, zato jejich obsah je nadmíru příjemný. Jednou z metod, při kterých lékaři manipulují s vajíčky, spermiemi i embryi, je i kryokonzervace, tedy zamrazení. První dítě z „mrazničky“ se narodilo v Austrálii v roce 1984. V Česku se první dítě ze zmrazeného embrya narodilo před patnácti lety, v lednu roku 1993.

A byla to holčička 
Narodila se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, vážila 3,54 kilogramu a měřila 54 centimetrů. Její maminka se jedenáct let marně snažila o těhotenství, pak se rozhodla pro umělé oplodnění. Nejdříve k němu došlo ve zkumavce, kde byla embrya konzervována sedm měsíců, dokud u ženy nenastalo příznivé stádium pro těhotenství. Jedno z rozmražených embryí jí pak bylo implantováno.

Zásadní objev léčby neplodnosti
Stalo se to na konci sedmdesátých let minulého století, kdy lékaři poprvé zkusili oplodnit vajíčko spermií mimo tělo ženy a následně přenést embryo do děložní dutiny. A povedlo se, první dítě ze zkumavky se narodilo Louise Brownové v roce 1978. Současné metody zmrazování, možnosti mikromanipulace nebo genetická diagnostika dělají, zdá se, až zázraky, jinak řečeno - zvyšují účinnost asistované reprodukce a úspěšnost léčby neplodnosti. A ještě jinak: Dávají šanci párům, které by děti nikdy nemohly mít.

Přistoupila byste na umělé oplodnění? Myslíte si, že je to metoda, která ženě neublíží?

 

 

Reklama