V médiích se v poslední době objevily poněkud rozporuplné zprávy o tom, že pražská Základní umělecká škola Na Popelce bude vytápěna teplem z kanalizace. Ředitel školy Tomáš Krejbich poukázal na to, že se často jedná o informace nepřesné.

„V Čechách hodně lidí nechápe, jak funguje tepelné čerpadlo,“ řekl pro Ženu-in. „Možná by bylo dobré, kdyby se životní úroveň neměřila podle toho, kolik toho nakoupíme, ale kolik používáme tepelných čerpadel.“

Tepelné čerpadlo, využívající zbytkové teplo z kanalizace, není nijak nehygienické. V centrální kanalizaci, vedoucí od Motola, bude umístěn rukávec, získávající teplo, a ve škole bude zcela čistá skříň, připomínající lednici a vydávající shromážděné teplo. V případě teplot pod bodem mrazu bude čerpadlo i nadále fungovat, ale bude připojen ještě záložní zdroj – plynová kotelna.

„My sami nemáme ani jídelnu, ani tělocvičny se sprchami, takže nepůjde o teplo z našich zdrojů, ale z centrální kanalizace,“ upřesnil Krejbich. Jedná se o ekologický způsob vytápění – do kanalizace je totiž vypouštěno velké množství teplé vody, která jí protéká bez užitku. Pořizovací cena zařízení však není z nejnižších. Celý projekt je investicí magistrátu, z jehož rozpočtu na něj putuje 2,9 milionu korun.

Líbí se Vám projekt získávání tepla z kanalizace? Vyhovovalo by Vám podobné vytápění v domácnosti, nebo by Vám i přes záruky hygieničnosti prostě „vadilo“?

Reklama