Světový den divadla pro děti a mládež je připomínkou divadelního umění, které pro děti nejen vzniká, ale jež děti uvádějí v život. Studenti Tanečního centra Praha (TCP) a členové souboru Baby Balet Praha při této příležitosti uvedou v pátek 21. března od 17:00 v Městské knihovně v Praze rodinný balet Tanec pralesa.

Den poté v sobotu 22. března od 14:00 a 19:00 členové Baletu Praha Junior opět vtáhnou malé i velké diváky do fascinujícího příběhu prince Tamina a princezny Paminy v baletním představení Kouzelná flétna ve Stavovském divadle.

Tanec pralesa je unikátní umělecké dílo vytvořené přímo pro nejlepší studenty nižších ročníků TCP - členy Baby Baletu Praha a také jejich tradiční i nové diváky. Mladí tanečníci ve věku 13 - 15 let poukazují během svých cest za poznáním Evropou, Asií, Amerikou, mořem i vesmírem na rozdíly různých kulturních filosofií. Dělají to prostřednictvím originálního námětu i způsobu zpracování. Na konci jejich putování se ukazuje, že smířlivé spojení starého a nového světa je jedinou cestou vpřed.

tcpNámět, scénář, choreografie, hudba, filmová projekce i výtvarné pojetí kostýmů bylo vytvořené „na míru“ nejmladším budoucím profesionálům, aby jim prostřednictvím celovečerního tanečního příběhu dalo možnost prezentovat možnosti současného tanečního divadla. „Interpreti dětského souboru mohou daleko účinněji, než nedostižné dospělé hvězdy, oslovit věkově příbuzného diváka a motivovat ho k aktivnímu a dlouhodobému zájmu o tanec a divadlo, vést ho ke zdravému životnímu stylu a správnému intelektuálnímu rozvoji,“ uvádí Antonín Schneider, dramaturg TCP. Tento celovečerní balet dosud vidělo 72 000 malých i velkých diváků v 52 domácích i zahraničních divadlech.

Kouzelná flétna je dalším celovečerním rodinným baletem z repertoáru TCP. Tento umělecký program uvádí TCP ve spolupráci s Baletem Národního divadla od dubna 2013 nejen na prknech Stavovského divadla, ale i na významných regionálních scénách.

Pohádkový příběh lásky prince Tamina a princezny Paminy v sobě nese poselství o moudrosti, síle a hodnotě vzájemné lásky. Zednářskou symboliku a mystický konflikt Královny Noci a Sarastra posunul autor do problematiky současných rodinných vztahů, kde konflikty dospělých zraňují křehké mladé duše, které i v dnešní době touží po štěstí, lásce a bezpečí. Strhující výkony mladých tanečních umělců ve spojení s vynikajícím hudebním dílem si snadno získají všechny věkové kategorie diváků.

Autor scénáře, režie a choreografie Attila Egerházi citlivě oživil poslední operu W. A. Mozarta prostřednictvím tanečního divadla. Celovečerní rodinný balet o dvou jednáních v podání špičkového juniorského souboru Balet Praha Junior je dosud největším projektem Tanečního centra Praha. „Kouzelná flétna je pro balet - resp. pro taneční divadlo mimořádně náročné téma po stránce obsahové i inscenační. Představení je tak ukázkou usilovné práce našich mladých profesionálů a jejích vynikajících výsledků,“ říká Antonín Schneider z vedení TCP.

(red)

Reklama