Výchova dětí vůbec není jednoduchá, to ví asi každá matka. A nejtěžší je poznat, kde je ta správná míra, co dětem zakázat a co jim ještě dovolit. Děti totiž okamžitě poznají, kdy mohou využít situace, pokud jim každý z rodičů dovolí něco jiného. Máte taky podobnou zkušenost?

Myslím, že různé názory na výchovu se občas objeví v každé rodině. Důležité ale je, aby se rodiče shodli v zásadních věcech a dítě pak nemohlo zneužívat toho, že mu tatínek dovolil něco, co neměl, nebo proč tohle tatínek zakazuje, když mamince to nevadí...

děti

Nebo je lepší, když dítě vychovává jen jeden z rodičů a druhý mu do toho nemluví? „Tak to určitě ne. Jak já bych byla ráda, kdyby se manžel taky trochu angažoval při výchově kluků! Jenže on všechno nechává na mně, jeho oblíbená věta je: Okřikuj je sama, mě to nebaví,“ říká pětatřicetiletá Katka, máma dvou kluků ve věku osm a pět let.

Přečtěte si také:

A Katka to s manželem opravdu nemá jednoduché: „A sám kluky jen rozmazluje! Všechno jim dovolí, i to, co mají ode mě zakázané, místo aby mě aspoň podpořil, když už mi s ničím nepomůže. Kluci pak samozřejmě chodí za tatínkem, když něco chtějí, a já jim marně vysvětluju, že to není správné, že se musí poslouchat a že v životě jsou taky nějaké povinnosti, ne jen zábava.

Když o tom s manželem mluvím, vždycky se pohádáme. Já mu říkám, že by měl mít na základní věci stejné názory jako já, on tvrdí, že v životě to budou mít děti těžké, tak ať si v dětství užijí, co to jde. A na moje argumenty, že to v životě budou mít kluci o hodně těžší, když budou rozmazlení a nebudou znát žádná pravidla, odpovídá vždycky jen to, že on na ně rozhodně řvát nebude, protože stačí, když na ně pořád řvu já a něco jim zakazuju.

Tak to ale není, já se jen snažím, aby kluci poslouchali a nestyděla jsem se za ně, když někam jdeme... Jediné štěstí je, že je manžel hodně v práci, i o víkendech, takže s kluky netráví moc času. Budu se teda asi muset snažit, aby měl na ně co nejmenší vliv.“

Další články v našem magazínu:

Reklama