Téma školy a školní problematiky zaujímá v průběhu školního roku přibližně 7 % při  všech řešených hovorech na Lince bezpečí za rok. Před pololetním vysvědčením v lednu a ročníkovým vysvědčením v červnu však tento podíl stoupá na 10%, respektive 11 procent. Děti se na Linku bezpečí obracejí s různými tématy, která se týkají školní problematiky. Více než známky samotné řeší především strach z reakce rodičů (404), vztah s učitelem (307), problémy s učivem (210). Přímo z důvodu vysvědčení se na Linku bezpečí obrátilo 102 dětí.

Děti se na Linku bezpečí 116 111 před nadcházejícím vysvědčením obracejí především tehdy, když mají obavy z toho, jak rodiče na známky přinesené domů zareagují,“ uvedla před nadcházejícím koncem školního roku vedoucí Linky bezpečí Hana Petráková. Jak dodala, nejčastěji se děti obávají nespravedlivých nebo příliš přísných trestů, zákazů jejich koníčků nebo také křiku, tělesných trestů či ponižování.

Děti se také na Linku bezpečí obracejí v době, kdy se snaží známky na vysvědčení ovlivnit:  jsou to situace, kdy se potýkají s těžkou učební látkou a také s pocitem, že je učitelé nemusí hodnotit spravedlivě.  Ve dnech nejblíže k vysvědčení Linku bezpečí  kontaktují především děti, pro které na poslední chvíli nedopadly známky tak, jak si představovaly, dostaly známku jinou, než se kterou počítaly a je to pro ně zklamání nebo neví, co to bude znamenat doma.

Jak zdůraznila Hana Petráková, „i přes vlastní vytíženost by se rodiče měli zajímat o školní výsledky svých dětí v průběhu celého školního roku. Konečná známka na vysvědčení tak pro ně nebude překvapením, na něž by museli reagovat bez přípravy. V případě, že přeci jen rodiče na vysvědčení něco nemile překvapí, je dobré odložit svou reakci, vnímat své emoce, pokusit se je zpracovat a až poté zaujímat nějaká stanoviska. Lze pojmenovat, že je rodič nemile překvapen, dítě to asi stejně tuší, a že si vše promyslí a pak to spolu s dítětem proberou. Je dobré se pak hodně soustředit na to, co se povedlo a případný neúspěch s dítětem probrat, ptát se na to, co se přihodilo, jestli potřebuje nějakou pomoc a společně naplánovat, co by v příštím pololetí dítěti mohlo pomoci.“

Za rok 2009 se na Linku bezpečí obrátilo celkem 1947 dětí kvůli starostem se školou. 253 volání z důvodu blížícího se konce školního roku jsme přijali v průběhu loňského června. Do poloviny letošního června to bylo zatím 112 dětí, přičemž toto číslo bude pravděpodobně narůstat.

Reklama