Dětí odložených v ústavech neubývá! K 20 tisícům dětí, které již žijí v domovech pro děti do tří let a kojeneckých ústavech, bylo loni přijato 1741 dětí. A pouze zhruba 600 jich naopak našlo pěstouny nebo adoptivní rodiče.

 

Podle Zuzany Baudyšové z Nadace Naše dítě za velký nárůst chovanců v dětských domovech může rodičovská nezodpovědnost. Skoro v polovině případů je totiž příčinou to, že rodiče nemají pořádné bydlení, jsou velmi zadluženi anebo své děti prostě zanedbávají.

 

Jako příklad nezodpovědnosti Baudyšová uvedla případ matky, která za ní nedávno přišla uplakaná. Její tři děti byly odebrány do ústavu - neměla totiž kde bydlet, navíc je natolik problematická, že nesměla do azylového domu. Otcové všech dětí jsou oficiálně neznámí, navíc žena byla opět těhotná. Tedy i další dítě pravděpodobně skončí v kojeneckém ústavu. 

 

Další odborníci však uvádějí, že je to i chyba státu. S ohroženými rodinami se totiž nedostatečně pracuje a nepomáhá se jim.

V současné době je v Česku 33 kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do tří let.

 

Znáte ve svém okolí případ rodičů, kteří nedbají od své děti? Nebo naopak znáte pěstounskou rodinu? Starají se dobře o své svěřence?

Reklama