Po zrušení 30korunového poplatku za ošetření pro děti a mladistvé do 18 let se začaly čekárny lékařů plnit simulanty i dětmi s lehčími onemocněními. Píše o tom Pražský deník ve svém středečním vydání.
Přibývá tak záškoláků, děti znovu chodí k lékaři simulovat bolesti břicha a hlavy. Dostanou tak razítko pro omluvení nepřítomnosti ve škole a rodiče se nic nedozví.
Do ordinací chodí i děti s lehčími onemocněními, které by dříve léčily maminky domácí léčbou. Zvýšil se tak počet zbytečných vyšetření, některé děti jdou k lékaři i s rýmou.
Dalším důsledkem zrušených poplatků je i výrazně nižší rozpočet ordinací, které tak přišly o nemalou sumu peněz, za které mohly například nakupovat moderní vyšetřovací přístroje. Tuto ztrátu jim má vynahradit stát, který pro tyto účely vyhradil asi 150 milionů korun. Kompenzaci slibují také pojišťovny, lékaři zatím nevědí, jak se k nim peníze dostanou.
Co říkáte na podobné nadužívání zdravotní péče?
Nový komentář
Komentáře
prakticky jsem viděla, za co naše paní doktorka dětská použila našich 30 Kč. Nakoupila si testovací přístroje, na roozbor krve, streptokoky a ještě musela doložit. Nám ulevila - nemuseli jsme na odběry do laboratoře a viděli jsme, že to bylo k užitku. Ale ne všude byly tyto poplatky opravdu využity. Navíc, nejednou se mi stalo, že na 1 nemoc (angína plus 2 kontroly) jsem platila při každé návštěvě, i když šlo o kontrolu po nemoci, tak je to složitější.
Kdy a s čim jde člověk k doktorovi záleží jen na jeho svědomí. Pokud jdou děti k doktorovi simulovat aby nemuseli do školy, je to o něčem jiném. Nechápu však, jak se mohou rozčilovat za to že rodiče odvedou dítě k doktorovi jak se jim něco nezdá. Všude slyšíme nic nepřecházejte, hned zajděte k lékaři. Když tam jdeme je to taky špatně. Co tedy chtějí? Simulant zůstane simulantem a nechápu, proč by na něj měli doplácet slušní lidé tím, že kvůli nim budou platit poplatky. Byli dány proto aby lidi nechodili zbytečně k lékaři. Ale co je zbytečně už nikdo neřekne!
Poplatky u lekare by se mely zrusit vsem lidem..nejen detem .ordinace lekare prece neni zadny obchod a taky cely zivot si clovek plati socialni, zdravotni a nemoc.pojisteni ..k cemu, nac je pak pojisteni???
platíme nemocenckou tak proč platit a kam peníze jdou?
Nevím jaké nadužívání zdravotní péče, vždyť člověk jde s tím dítětem k lékaři když to potřebuje. A každý ví jak se dítě bojí bílého pláště tak proč by tam chodil zbytečně.
je to zneuzivanie, ved 30 korun nie je vela a ak tam ide clovek co nesimuluje tak to zaplati..ved chce sa vyliecit ,je jasne ze tak po zruseni sa im to tam nakopilo,ved nemusia ist potom do skoly a simulovat nieco je jednoduche,keby platili ,inak by tam nesli asi tak.
Zneužívání zdravotní péče prostě existuje a když jde o třicet korun, to není až takový problém, když za to lze získat nemocenskou atd.
Děti? u těch toho k zneužívání tolik není. Jen bych řekla, že dřív si rodiče rozmysleli chodit s obyčejnou chřipkou k lékaři, aby nemuseli platit minimálně šedesát kč navíc. Tedy- lékaře a recept. Koupit si léky na chtipku prakticky stojí totéž jako si je nechat předepsat, ovšem mínus placení lékaře a lékárny, takže se tato částka může spíše použít na koupi účinnějších léků než obyčejný paralen. Takto uvažuje hodně rodičů a je-li jeden z nich v domácnsti či nezaměstnaný, pak ušetří a stejně žádný papír o péči o nemocné nepotřebuje.
Nevěřím, že stoupla díky odpuštění těch třiceti korun návštěvnost především dětského lékaře.
A na co lékaři používali těch 30kč? to nevím, ale vím, že v mnohých ordinacích není ani prokazatelné, kolik se takto peněz vybralo a že jsem jich poslední dobou s dětmi byla nucena navštívit hodně
Obecně bych řekla, že v době, kdy se peníze platit musely, znamenala jedna návštěva lékaře několik dalších poukazů na další odborná vyšetření - to bylo jako pyramida. S bolestí ouška jsme museli navštívit ještě dva další lékaře na "vyloučení" jiné nemoci, dřív se tak nestalo a dnes také ne, a to jsou poplatky zrušeny několik dní. Stejné je to u odborníků, k jednomu přijdu, odcházím s dalšími doporučeními, oběhnu je a mám v rukou další poukazy a připadá mi to jako nekončící kolotoč a přitom jsou mnohá z vyšetření naprosto zbytečná. Vypadá to jako domluva mezi lékaři, že si budou pomáhat. A to se mi nelíbí. Nejsem sice lékař, ale nějaké zkušensti už mám, zvláště u opakujících se nemocí sourozenců.
tak u nás at s poplatkem, nebo bez něj dítě bez rodičů neošetří a záleží na rodiči jestli jdou k lékaři - neslyšela jsem o zneužívání lékařské péče
konečně zrušili poplatky za děti,myslím,že to byla blbost...syn je nemocný tak jednou za rok,zrovna onemocněl v té době,kdy se zavedlo platit poplatky za děti,což nebylo fér,na druhou stranu chápu vládu,že např.mládež tohoto navštívení u doktora často zneužívala,ale malé děti do předškolního věku za to nemůžou...a většinou u malých dětí to je,že celý den nic a najednou v noci se vám dítě vzbudí s vysokou horečkou atd,znám to z vlastní zkušenosti u syna,a vy samozřejmě jste vyhukaná,co ted??jestli jít s ním ted na pohotovost nebo počkat do rána a jít k doktorovi,ted babo raď.a je mnoho rodin,které na to nemají,dát peníze za lékaře,další 300za léky pak znovu za lékaře za kontrolu atd...někdo říká,že těch blbých 30kč nás nezabije,ale.....každý jsme na tom jinak!!!
já jsem nikdy lékaře nezneužívala, spíš tam ani nechodila, tak to nebudu dělat teď
Nevěřím. U nás do ordinace nemůžete bez rodičů, takže se děti takto nevyhnou vyučování. Rodiče by měli být vždy informováni. Ten, kdo to psal si ale neuvědomuje, že mnohé děti mají zdravotní problémy a všichni rodiče nejsou tak bohatí, aby mohli tento třicetikorunový poplatek a léky platit. Mnohé děti navštěvují logopedii, kde se také platilo 30,-. Stát by měl rodinu podporovat. Jestli je péče zneužívána, tak to není jistě pravidlem. Lepší než léčbu zanedbávat, když se jedná o děti.
Já nejsem pro zrušení poplatků.Myslím ,že tato částka nikoho nepřivede na mizinu.Lidé pak za svoje peníze vyžadují kvalitnější péči.
Já moc nevěřím, že se to děje kvůli 30 korunám.
Možná záškoláci, ale kde jsou jejich rodiče?
libuno — #12 No o tom bych dost pochybovala - ošetřovné se počítá z redukovaného výdělku (do 786 Kč 90%) a to 60% od 1. kalendářního dne ošetřování.
No, tak zrovna dnes už jsem se chtěla odhodlat a s malým zajít k doktorovi, tak nevím, jestli se na mne nebudou dívat jak na vola - večer měl 38, týden předtím taky dvakrát večer ještě větší horečku, ale ráno zas nic, vypadá jen trošku nachlazený...ale má půl roku a já nervuju, i když kýchne, tak nevím...
Tak my chodíme s dětma k lékaři, když to potřebují, poplatek, nepoplatek. Mladší syn má deset měsíců. Dostal rýmu, takže za dva dny si začal šudlit ouško a večer jsme jeli na pohotovost. Tam nám řekli, ať si koupíme v lékárně kapky s tím, že znovu přijít jedině v případě problémů. Malý se mi zdál jak moucha po pátým postřiku, teplotu neměl, ale druhý den jsem si zavolala do města na dětské orl a jeli jsme. Měl v oušku rozjetý zánět s otokem za uchem, já jsem to pochopitelně nepoznala. Dostal antibiotika, protože hrozilo rozšíření zánětu do kosti. No, nevím, jestli se situace během 10 hodin mezi návštěvou pohotovosti (za 90 Kč) a ránem na orl tolik změnila. Podle lékařky na orl jsme přišli právě včas...
Čekárna byla narvaná a nejen proto, že paní doktorka má v Brně skvělou pověst, ale taky proto, že spousta lidí dopadla jako my. Kdyby se měl rozhodnout manžel, asi by nejel, já jsem dala na cit. Řekla jsem si, že maximálně pojedem zbytečně. Pořád lepší než něco podcenit.
Louisa — #9 Na angličtině jedna paní vyprávěla, jak se rozhodla jít ráno k doktorovi a nedočkala se, protože mají jednu mudru pro dospělé i děti a mudra bere přednostně ta děcka. Vzdala to a mazala do práce.
Pokud marodí dospělý, nemá placené první tři dny nemoci. Pokud marodí dítě, dostane dospělý proplacené všechny dny (samozřejmě, že ne v plné výši). Kolegyně mi říkala, že pokud spočítala souhrn mzdy a marodné s dítětem, tak se jí to vyplatilo. Měla více peněz. Tak s tím, páni ministři, něco dělejte. Tento stát je opravdový Kocourkov!
ani mě tak nevadily poplatky u MUDra jako poplatek v lékárně. Myslím tím, že se platí za položku, takže když jdu se dvěma dětma a každý dostane cca 3 léky, každý jiný vypláznu (teď už místama taky ne) 180 Kč za nic a 24 za doplatky. tak když už omazily počet položek na recept, tak ať se platí za něj a né za položku.
poplatky dokážou asi opravdu některý hypochondry odradit od vysadávání, ale pubertální jedince asi ne.
Jestli se nepletu, mají děti chodit k lékaři v doprovodu rodiče. A pokud přijdou samy, dostanou, jak správně píše kubivet, razítko do žákovské knížky a tu snad každý normální rodič kontroluje. Pokud ne, není chyba v poplatcích! Já osobně mám naštěstí celkem zdravé děti a rozhodně kvůli "ušetřeným" 30 korunám nebudu vysedávat v čekárnách našich zdravotnických zařízení.