Tábor

Děti v Česku, ale i v zahraničí nejčastěji tráví prázdniny na táborech, kde v průměru stráví tři týdny, uvádí mezinárodní anketa GE Money Bank. Na druhém místě jsou rodinné dovolené a prázdniny strávené u prarodičů.

Dětské tábory jsou jak v České republice, tak i v zahraničí nejčastější formou vyplnění volného času dětí přes prázdniny, cenově jsou však velmi odlišné. Rodiče v zahraničí nejčastěji za týden pobytu dítěte na táboře zaplatí mezi 5400 až 8100 korun. Ve Španělsku například týdenní sportovní soustředění rodiče přijde průměrně na 8100 Kč. Dražší tábory ale nejsou výjimkou. Například ve Francii stojí týden, který dítě stráví s trenérem koní přibližně 12 tisíc korun. Pro srovnání, v České republice vyjde týden tábora průměrně na tři tisíce korun, když se rodiče rozhodnou pro zahraniční tábor, částka vystoupá na dvojnásobek.

Z vybraných zemí pouze v Česku, Slovinsku a Japonsku jsou tábory levnější. Ceny se zde pohybují nejčastěji od 2700 do 5400 korun za týden. „I když jsou letní tábory populární všude ve světě, v západní Evropě za ně rodiče mnohokrát platí dva- i třikrát vice než Češi. Zatímco u nás je běžná cena kolem čtyř tisíc korun za týden, v zahraničí se náklady vyšplhají až k osmi tisícům,“ řekl David Middleton z GE Money Bank.

Letní tábory ale nejsou jediným způsobem, jak rodiče svým dětem přes prázdniny zařizují volný čas. Velmi oblíbené jsou také společné rodinné dovolené, které před tábory preferují rodiče ve Francii a v Egyptě. Ti využívají k dovolené spíše vlastní zem, především mořského pobřeží, kde společně s dětmi stráví nejdelší část prázdnin, někdy až čtyři týdny.

Irové vyjíždějí do zahraničí, tráví vždy alespoň dva týdny v jihoevropských destinacích jako je Itálie, Španělsko nebo Francie. Oproti tomu Němci jezdí s dětmi spíše do okolních zemí - Švýcarska, Nizozemska, Rakouska nebo Itálie. V Thajsku, kde hlavní prázdniny trvají od poloviny února do poloviny května, rodiče využívají státního svátku zvaného Songkran v dubnu k tomu, aby s dětmi vyjeli někam po rodné zemi.

Některé děti prožijí téměř celé prázdniny u prarodičů. To je příklad Slovinska, kde děti sice také jezdí na tábory, ale největší část prázdnin stráví u prarodičů na venkově. Poslat děti na prázdniny k prarodičům je také oblíbené v Thajsku, kde jsou stále silné tradiční rodinné vazby. Ostatní národy jako Bulhaři, Britové a Španělé také své děti často posílají na prázdniny k prarodičům, ale jen na kratší období.

Rozdíly panují také v přístupu rodičů ke kapesnému, které svým dětem dávají na organizované tábory. Například v Británii rodiče své děti vybaví jen „drobnými“. Počítají totiž s tím, že o děti je po všech stránkách postaráno a většina aktivit je v ceně tábora. Španělé také svým dětem na tábor nedávají žádné závratné sumy peněz. Naproti tomu nejštědřejšími rodiči jsou Japonci, Irové a Thajci. Ti dětem dávají často mezi 2700–5400 korun na celý pobyt a Irové dokonce na jeden týden. Do evropského průměru spadají Němci, Nizozemci nebo Slovinci. V těchto zemích je zvykem dítě na tábor vyslat s částkou mezi 650 až 2000 korun.

Pošlete letos děti na tábor? Kam?

Reklama