Chuligáni, vandalové, ničemové! Taková a podobná slova mají „slušní“ lidé pro ty, kteří ničí veřejný majetek – rozbíjejí lavičky, vysypávají koše, močí na rohy budov, sprejují po zdech... A právě proti takovým lidem je zaměřen projekt Mikulovské radnice. Na náměstí nainstalovali kamery a záběry z nich uveřejnili na internetu. Samozřejmě ne všechny – pouze ty, na kterých někdo páchá nějaké to vandalství.

Tak se například na web dostala skupinka naháčů, koupajících se v barokní kašně, močící opilec nebo člověk prohrabávající popelnice. Tváře lidí jsou začerněny, stejně jako poznávací značky aut, na malém městě se však lidé poznají i jinak, a tak provinilci ostudě neuniknou.

Jenže právě to má podle Úřadu na ochranu osobních údajů háček - zákonu o ochraně osobních dat nepodléhá podle mluvčí úřadu Hany Štěpánkové jen takový záznam, na kterém je dotyčný zcela anonymní. A to prý v Mikulově neplatí. Proto hrozí radnici až desetimilionová pokuta.

Úřad prozatím případ zkoumá a Mikulov čeká na jeho rozhodnutí. Projekt nehodlá radnice zrušit, dokud jí to nebude přímo přikázáno – je totiž prý úspěšný – lidé si začali dávat mnohem větší pozor na to, jak se chovají na veřejném prostranství.

Zdroj: MF DNES, Městská policie Mikulov

Co si o takovém projektu myslíte Vy? Jde o narušování soukromí občanů a má být radnice potrestána? Nebo je to dobrý nápad a měl by se zavést i v jiných městech? Myslíte si, že by podobné opatření odradilo vandaly od jejich chování? Nebo stačí, že záznam vidí strážníci, a nemusí být na internetu?

Reklama