Inkoust, kterým se podepsala třídní učitelka na pololetní vysvědčení vašeho potomka, ještě ani pořádně neoschnul, ale školní rok jde dál. Jarní prázdniny na horách naštěstí dovolí dětem trochu zapomenout na horké chvilky před tabulí, když to bylo mezi, rodiče zase díky týdnu odloučení mohou zklidnit své rozhořčení nad „hroznými“ známkami, případně je porovnat se svými vlastními školními výsledky. ;-)
Škola je pro nás, kdo máme děti přiměřeného věku, nejen institucí, o které (leckdy zhola neopodstatněně) doufáme, že dovede do jejich hlaviček vpravit co největší množství rozličných užitečných informací, ale také často zdrojem pocitů méněcennosti. :-) Například některé matematické úkoly pro pátou třídu už bych dneska nespočítala, ani kdybyste na mě mířili s ostře nabitou zbraní, stejně tak nedám do kupy jeden smysluplný chemický vzorec, o stěžejních historických datech nemluvě… :-D Období školní docházky je ale také krásným časem ohromných proměn našeho mrňouse. Během těch několika let se před našima očima odvíjí originální story, jejíž vývoj nedovede nikdo z nás dopředu odhadnout. Spolu s dítětem se znova učíme psát, číst, počítat, řešit logické úlohy, rýsovat, hledat na časové ose nebo vysvětlit pohlavní ústrojí láčkovců. Do toho ještě ta puberta, „košilové“ scény po ránu, kdy žádné triko není dost in, debaty, jestli je lepší Harry Potter nebo Pán prstenů, jestli v béčku mají lepší kluky a že hrachovka v jídelně byla hnusná…
Na únor jsme pro všechny rodiče školou povinné :-) připravili speciální přílohu. Budete si moci povídat v „dětičkové“ diskutárně s psycholožkou, přečtete si články o dětské výchově, výživě, zdraví i módě. Zúčastníte se soutěží o zajímavé ceny. A taky se můžete zapojit do tvorby Ženy-in vy samy. Jestli máte nějaké nápady nebo návrhy, o čem byste si chtěly v souvislosti se školními dětmi číst, napište nám do redakce. Nebo se s ostatními podělte o své veselé zážitky se školáky.
Ale hlavně, až budete zase příště odepínat pásek nebo sahat po vařečce, nezapomínejte, že vám se také ve škole nechtělo biflovat vzorce a poučky, protože vaši hlavu zaměstnávaly mnohem důležitější věci jako třeba první láska. ;-)