„Moje vztahy s dětmi jsou rozporuplné. Ne ve všem si rozumíme, což je asi kvůli generačnímu rozdílu pochopitelné. Každopádně po smrti manžela za mnou přestaly tolik jezdit, věčně nemají čas a vnoučata vidím jednou za měsíc. Ale nevěděla jsem, že jsem vlastní dětem až tak na obtíž, že musí losovat, kdo mě bude mít na Vánoce,“ svěřuje se Věra.

63988d6f13166obrazek.png
Foto: Shutterstock

Ta o druhé adventní neděli pozvala syna i dceru s rodinami na oběd. Výjimečně nikdo nic jiného neměl, a tak dorazili.
„Mluvili jsme i o Vánocích a já pořád čekala, že mě k sobě pozvou. Myslela jsem, že třeba Štědrý den strávím u dcery a pětadvacátého večer přijedu k synovi, nebo naopak. Po obědě se dcera se synem vytratili na zahradu, a když jsem je šla pozvat na dezert, vyslechla jsem část jejich rozhovoru. Bavili se o Vánocích a o nějaké babce. Chvilku mi trvalo, než jsem pochopila, že ta babka jsem já. Řešili, že si mě někdo bude muset vzít na svátky k sobě, ale ani jednomu se nechce, protože chtějí mít svůj klid. Nakonec dcera navrhla, že dojde pro sirky a budou losovat. Nevěřila jsem svým uším. Vždyť jsem se o ně starala, dala jim první poslední a jim je teď zatěžko pozvat mě na Vánoce?“ nechápe Věra.

Ta nicméně dělala, že nic neslyšela, s hraným úsměvem rodiny vyprovodila ven, a když ji dcera pozvala na svátky k sobě, protože si patrně vytáhla kratší sirku, odvětila, že děkuje, ale ještě si to rozmyslí.

„Nejlepší bylo, že mě na oko hrozně přemlouvala. Ať nedělám drahoty, co prý bych doma sama dělala, akorát by mi bylo smutno apod. Ve světle toho, že jsem slyšela, jak si mě přehazují jak horký brambor, mi to přišlo opravdu trapné. Svátky radši strávím sama než s takovými dětmi. A začínám si zjišťovat, jak postupovat, když chce člověk někoho vydědit. Beztak se se mnou asi baví jen kvůli penězům, které jednou zdědí,“ uzavírá Věra.

zdroje: respondentka Věra

Čtetě také: